ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 14:54

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar


Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de üniversite öğrencileri, dün kampüste ateş açtığı iddia edilen Afrika ülkeleri önderliğindeki barış gücünde (MISCA) görev yapan Çad askerlerinin ülkeyi terk etmesi için gösteri düzenleyeceklerini açıkladı.
Orta Afrika Cumhuriyeti Üniversite Öğrencileri Birliği'nin (ANECA) Başkanı Raoul Rene Zanga, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Çadlıların bizi yok etmek mi, korumak için mi geldiği belli değil. Bu tutumları sona ermeli, aksi halde Çad askerlerinin ülkeyi terk etmesini istiyoruz. Yoksa iş bize düşecek'' değerlendirmesinde bulundu.
Zanga, başbakanın 2 aylık bursun ödeneceğine ilişkin açıklamasından sonra öğrencilerin okula geldiğini ancak ödeme yapılmadığını belirtti.
Teknik sorun nedeniyle ödemelerin 48 saat içinde yapılabileceğinin açıklanmasından sonra öğrencilerin gösteri yaptığını söyleyen Zanga, Çad askerlerini sorunun çözümü için toplantı yapıldığı sırada ateş açmakla suçladı.
Zanga, Çad askerlerinin öğrenci temsilcileri ve üniversite yönetimi arasında jandarma ve MISCA yetkililerinin de katılımıyla rektörlükte yapılan toplantı sırasındaki ''bu barbarca tutumunu'' kınadıklarını vurguladı.
Bangui Üniversitesi'nde 15 bin öğrenci öğrenim görüyor. Öğrenciler 6 aydır burslarının ödenmediğini savunuyor.
Çad askerleri, ANECA tarafından dün Bangui Üniversitesi kampüsünde 2 aydır burs ödenmemesini protesto eden 2 bin kadar Hıristiyan öğrenciye gerçek mermilerle ateş açmakla suçlanıyor.
Olayda ölen olmamıştı.
MISCA'dan olaya ilişkin açıklama henüz yapılmadı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER