ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 22:53

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) bütün Müslüman toplulukların canlarını kurtarmak için kaçtıklarını vurgulayarak, "Müslümanların korunması ve katliamların engellenmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bu krizin sona erdirilmesi için salı günü BM Güvenlik Konseyi'ne bazı öneriler sunacağım" dedi.
Ban, BM Güvenlik Konseyi'nde "BM ile Avrupa Birliği arasında uluslararası barış ve güvenliğin korunması için işbirliği" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan olaylara değindi.
OAC'nin üstünde "kitle katliamı kara bulutlarının" dolaştığını belirten Ban, "Linçlerin, uzuv kesmelerin ve diğer vahşi eylemlerin" halk arasında kaos ve korkuyu artırdığını söyledi.
Son dönemde Bouali, Boyali and Bossemble gibi barış gücü unsurlarının henüz yerleşmediği bölgelerde Müslümanlara yönelik saldırıların arttığını ifade eden Ban, "Öç alma kısır döngüsü nedeniyle derin endişe duyuyorum. OAC'deki bütün Müslüman topluluklar canlarını kurtarmak için kaçıyor. Bazıları bunu tarihi bir toplu göç olarak nitelendiriyor" diye konuştu.
Yerel Kızlhaç örgütünün Bangui'de toplu mezarlar rapor ettiğini vurgulayan Ban, yerleşim birimlerinin bilinçli olarak yıkıldığını, yetkililerin nefret söylemi kullanarak ateşi körüklediğini dile getirdi.
"Müslümanların korunması ve katliamların engellenmesi için elimizden geleni yapmalıyız" diyen Ban, "OAC'de toplumun sosyal dokusu parçalanıyor. BM'nin savunmak için kurulduğu değerler olan barış, güvenlik, insan hakları ve kalkınma saldırı altında. Bu kan gölü karşısında verdiğimiz sözleri yerine getirmek için süratli ve güçlü bir şekilde harekete geçmeliyiz. Kitlesel katliamları önemsediğimizi söyleyip bunu engelleme görevinden kaçamayız" ifadesini kullandı.
-Ban, BMGK'ya teklif sunacak-
Sivilleri koruma görevinin ancak siyasi, askeri ve finansal gücün kullanılmasıyla anlam kazanabileceğini anlatan Ban, şunları söyledi:
"Sorumluluğumuz açık, OAC halkının yanında durmalıyız. Bu krizin sona erdirilmesi için salı günü BM Güvenlik Konseyi'ne bazı öneriler sunacağım. Acil bir şekilde ülkedeki sivillerin korunması, şiddetin durdurulması, insani yardım ulaştırılması ve sahadaki güçlerin güçlendirilmesi ve yönetilmesi için tüm üyelerin görüşlerini bekliyorum."
Genel Sekreter Ban, BMGK'ya sunacağı önerilere ilişkin bilgi vermezken, Sözcüsü Martin Nesirky, basın brifinginde yaptığı açıklamada, "Ülkede yapılması gereken her şey henüz hayata geçirilmedi. Genel Sekreter alınması gereken önlemlere ilişkin öneriler sunacak" dedi.
Ban, daha önce de Fransa'dan bölgeye daha fazla asker göndermesini istemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER