ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2013 Pazar 12:08

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar


Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Afrika Birliği arabulucusu, şiddet eylemleriyle sarsılan ülkenin genel seçimlere henüz hazır olmadığını söyledi.
Afrika Birliği'nin Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de düzenlediği konferansta konuşan arabulucu ve Kongo Dışişleri Bakanı Basile Ikouebe, mevcut durumun seçimlerin düzenlenmesi için elverişli olmadığını, çok sayıda kişinin çatışmalar nedeniyle ülkeden kaçtığını ve seçmenlerin kayıt yaptırmasının mümkün olmadığını belirtti.
Ikouebe, kriz çözülene dek seçimlerin düzenlenemeyeceğini vurgulayarak, mevcut durumda yapılan seçimlerin başka bir krize yol açabileceğine dikkati çekti.
Konferansa Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği'nin (CEMAC) Başkanı Çad Devlet Başkanı İdris Debi'yi temsilen katılan Çad Dışişleri Bakanı Musa Faki Mahamat, devrik devlet başkanı François Bozize'yi halkı Orta Afrika'da yaşayan Çadlılara karşı kışkırtmakla suçladı.
Mahamat, Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşlarının kendilerini Bozize gibi ülkeyi iyi yönetemeyen siyasetçiler tarafından kullandırmaya son vermesi gerektiğini vurguladı. Yaklaşık 4000 Çadlının ülkeye geri getirildiğini belirten Mahamat, korumak için daha fazla Çadlının da ülkeye geri dönebileceğini söyledi.
Mahamat, Bangui'ye geldiğinde Afrika Birliği'nin oluşturduğu Orta Afrika Cumhuriyeti'ne Destek Gücü'ne (MISCA) Çadlı ve Burundili askerler arasında çatışma olup olmadığını sorduğunu, MISCA komutanının böyle bir çatışmanın olmadığını söylediğini vurguladı. Çad Dışişleri Bakanı Mahamat, "Orta Afrika Cumhuriyeti'ni yok etmek için değil, barışı getirmek için buradayız" dedi.
Konferansa MISCA, BM ve ABD temsilcileri de katıldı.
Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki kaos, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, dönemin Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize'yi mart ayında devirmesiyle başlamıştı. Seleka koalisyonu, Bozize'nin yerine Michel Djotodia'yı getirmişti.
BM tahminlerine göre 4,6 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yüzde 10'u (400 binden fazla kişi) şiddet olaylarından sonra evini terk etmek zorunda kaldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER