ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 12:22

ORSAM, 'Irak Söyleşileri' raporları yayınlandı


Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından 2009-2012 yılları arasında yapılmış 'Irak Söyleşileri' raporları yayınlandı.

Irak’ta 2003 sonrası oluşan siyasi ortam içerisinde etnik ve dini grupların siyasal ve ideolojik algılamalarında farklılık oluşmuş ve gelişen olaylara bu doğrultuda yaklaşık sergilendiği belirtilen ORSAM raporunun içeriği için, "Bu nedenle her etnik ya da dini grubun yaklaşımının öğrenilmesi Irak’taki yapının daha iyi anlaşılması için zaruri bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. “ bilgisi aktarıldı.
Ancak bu noktada Irak’taki bilgi kirliliği göz önünde bulundurulduğunda birincil kaynaklara ulaşılmasının daha doğru sonuçlar vereceğine işaret edilen araştırmada, ayrıca birincil kaynaktan bilgi edinilmesinin yanı sıra Türkiye’nin bakış açısı doğrudan muhataplara aktarılırken, Türkiye ile saha çalışmasının yapıldığı ülke arasında yakınlaşma ve karşılıklı anlayış birliğinin kurulmasına katkı sağlanmış olacağı belirtildi.

ORSAM UZMANLARI SAHAYA İNDİ

Bu amaçla karşı tarafın görüşlerinin de Türkiye’de bilinmesi ve yanlış anlaşılmalarının giderilmesi noktasında, saha çalışması yapılan ülkenin her kesiminden önde gelen isimler söyleşiler yapıldığı ifade edildi. ORSAM uzmanları tarafından Irak’ta yapılan saha çalışmalarında Irak’ta yaşayan her etnik ve dini grubun temsilcileri ile de gerçekleştirilen görüşme ve söyleşiler farklı raporlar halinde yıllara ve etnik gruplara göre sistematikleştirerek bir araya getirilerek toplu bir bakış açısı sağlanmaya çalışıldıı.
Raporlara ORSAM ana sayfadan www.orsam.org.tr ulaşılabiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER