ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 13:37

Ormanlar uydudan takip edilecek


Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, "Ormanlarımızın uydudan takip edilmesi yönünde çalışmalar var." dedi.

Orman-İş Sendikası Temsilci Eğitimi Semineri, Rize'nin İkizdere ilçesindeki Ridos Termal Otel'de yapıldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aslan, Türkiye'de bu yıl geçen yıla oranla daha az ancak daha geniş bir alanda orman yangınları ile karşılaşıldığını kaydetti. Aslan, Orman Teşkilatı'nın önümüzdeki yıllarda ormanları uydu takibi ile korumak için çalışmalar sürdürdüğünü belirtti.

Bazı yangınlarda sabotaj şüpheleri olduğunu belirten Aslan, şöyle konuştu: "Bunları güvenlik güçlerimiz takip ediyor. Bazı bölgelerimizde konu ile ilgili yakalamalar oldu. Bir bakıyorsunuz bir bölgede 3-4 yerde aynı anda yangın çıkıyor. Aynı anda yangınların çıkması ister istemez sabotaj ihtimalini akıllara getiriyor. Bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Orman Teşkilatı bin üzerinde termal kameralar ile ormanlarımızı izliyor. Bu sistemin geliştirilmesi devam ediyor. Ormanlarımızın uydudan takip edilmesi yönünde çalışmalar var. Simülasyon ve deneme çalışmaları yapılıyor. İnşallah bu çalışma tamamlanır ve yılın 12 ayı uydudan denetleme sağlanırsa ormanlarımız daha iyi korunacaktır."

Aslan, teknolojik donanıma rağmen Orman Teşkilatı'nın insan gücüne ihtiyaç duyduğunu, bu nedenle mevsimlik işçilerin kadroya alınmalarını talep ettiklerini kaydetti. Settar Aslan, "Teknolojik tedbirler ne kadar artırılırsa artırılsın coğrafya çok çetin. Yine orman gözetleme işçilerine, binin üzerindeki gözetleme kulelerinde bu işçilerimize ihtiyaç var. Çünkü bunlar aynı zamanda sesli olarak helikopterleri ve arazözleri yönlendiriyor. O coğrafyadaki tüm giriş çıkış yollarını bilirler." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER