ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 12:07

Ormanda yaralı halde bulunan şahinlerin, tedavisi yapılıyor


Uşak'ta yaralı halde bulunan iki kızıl şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince tedavi altına alındı.
Uşak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, merkeze bağlı Akse Çamlığı mevkisindeki orman alanında ve Banaz ilçesi Kızılhisar köyü yakınlarında yaralı halde şahin bulunduğu yönündeki bilgi üzerine, bildirilen yerlere giderek kuşları tedavi amaçlı bakıma aldı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürü Ali Aydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaralı şahinlerden birinin ayağında, diğerinin ise kanadında kırık tespit edildiğini bildirdi. Veteriner tarafından tedavilerine başlanan şahinlerin genel durumlarının iyi olduğunu kaydeden Aydın, tedavilerinin tamamlanmasının ardından şahinlerin doğal yaşamlarına geri dönmelerinin sağlanacağını söyledi.
Şahinin bölgede sık olmasa da rastlanılan yırtıcı kuşlardan olduğunu kaydeden Aydın, "Yırtıcı kuşlar ekolojik dengenin korunmasında önemli görev yürütüyor. Doğada tarla faresi, yılan ve çekirge gibi hayvanları yiyerek beslendiğinden 'çiftçi dostu' olarak da biliniyor. Bu türlerin korunması için avlanmalarına yasak getirildi" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER