ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:18

Ormancılık Haftası kapsamında okullarda ağaç dikim etkinliği yapıldı

Ormancılık Haftası kapsamında okullarda ağaç dikim etkinliği yapıldı


Ormancılık Haftası kapsamında Samsun Orman İşletme Müdürlüğü Canik Fatih İlköğretim Okulu’nda ağaç dikimi konusunda öğrencileri bilgilendirme ve ağaç dikme etkinliği düzenledi.

Saygı Duruşu İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan okul bahçesindeki etkinlikte konuşan Samsun Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, nüfus artışı ve sanayileşmenin insan yaşamını etkilediğini belirtti. Yeşil alanların ve yeraltı sularının azaldığını bu sebeple çevrenin çölleşmeye başladığını kaydeden Çobanoğlu, “Bu gidişi durdurmanın bir yolu var. Dünyaya olumlu bakmamız gerekiyor. Ağaç ve orman bu olumlu bakışın ilk çıkış noktasıdır. Ormanınız varsa temiz hava ve suyunuz vardır. Toplumun olarak ormanı ve ağacı severiz. Yüzde 99'umuz severiz ve koruruz. Yüzde 1'lik kesimin oluşu dahi bizim geleceğimizi tehlikeye atar. Bu oranı yüzde 100'e çıkarmak gerekir. " dedi.

Orman İşletme Müdürü Hüseyin Özbay ise dünyada tabi kaynakların başında gelen ormanlara gerekli önemin verilmesi için 21 Mart Dünya Ormancılık günü olarak kabul edildiğini söyledi. Dünya ormancılık gününün amacının ormanların korunması ve insanları bu konuda bilinçlendirmek olduğunu belirten Özbay, “Bugün bu nedenle Fatih İlköğretim Okulu’nda öğrencilerimizi bilinçlendirmek için okul bahçesini ağaçlandıracağız. Çocuklarımıza görsel olarak ağaç dikmenin önemini kazandırmak için bu tür etkinler yapmaya başladık.” diye konuştu. Konuşmaların ardından okul öğrencileri tarafından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okunarak halk oyunları gösterisi sunuldu. Etkinlikte son olarak ise okul bahçesine protokol üyeleri öğrencilerle birlikte fidan dikimi yaptı.

Etkinliğine Samsun Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, Samsun Orman İşletme Müdürü Hüseyin Özbay, Canik Kaymakamı Abdullah Kalkan, Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asan, Canik İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Baysal, TEMA Samsun Şubesi üyeleri, askerler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER