ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 12:46

Orman yangınlarına müdahale süresi yüzde 65 düştü


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarında kullanılmak üzere çok sayıda orman aracının dağıtımını yaptı. Eroğlu, orman yangınlarında gelinen noktayı şöyle özetledi: “Bu konuda çok ileri teknolojiye sahibiz. Yangın çıktığında çok kısa sürede müdahale ediyoruz. Eskiden 45 dakikada yangına müdahale edilirken, bu 18 dakikaya indi. Bunu 15 dakikaya indirmek için arkadaşlara talimat verdim.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan tören ile orman yangınlarında kullanılmak üzere farklı illere dağıtılmak üzere 41 ilk müdahale arazözü, 9 arazöz, 8 greyder, 2 paletli ekskavatör, 2 kasalı kamyon, 10 mini ekskavatör olmak üzere 71 araç hizmete girdi. Söğütözü’ndeki Saklıbahçe’deki törene Bakan Veysel Eroğlu, illerin milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, 2008 yılında belirledikleri eylem planını anlattı. 5 yılda 2 milyon 300 bin hektar yani 23 milyon metrelik arazide çalışma planladıklarında buna herkesin şaşırdığını aktaran Eroğlu, bunun tutturulamayacağının düşünüldüğünü fakat zamanla yarışarak, 2012’inin sonunda 2 milyon 400 bin hektarın ormanlaştığını söyledi. Yeşil alan konusunda seferberliğin bitmeyeceğini kaydeden Eroğlu, yeni seferberlik planlarının olduğunu bunu da yakında basın mensupları ile paylaşacaklarını ifade etti.

Eroğlu, odun ve alan rezervinin arttığını da vurgulayarak, 10 yıl önce ağaç hacminin 936 milyon metre küp iken bu rakamın geçen yıl itibari ile 1.5 milyar metre küpe ulaştığını, hedefin 2 milyar metre küp olduğunu ifade etti. Alan olarak ta arttığını bildiren Eroğlu, yine bozuk alanlarında ıslah edildiğini belirtti. Son yıllarda endüstriyel odun üretimindeki artışa da dikkat çeken Bakan Eroğlu, 7 milyon metre küp iken bu rakamında yüz yüz artış ile 14 milyon metre küpe çıktığını dile getirdi.

Orman yangınlarına değinen Eroğlu, bu yangınların ciğerleri yaktığını belirterek, orman teşkilatının her an hazır olduğunu söyledi. Dünyada orman yangınları ile mücadelenin çok zor olduğunu aktaran Eroğlu, “Ama Allah’a şükür orman teşkilatımız, dünyada, Akdeniz ülkeleri arasında, orman yangınları ile mücadelede en başarılı kurumdur. Mesele geçen yıl 10 bin hektarda yangın oldu. Fakat diğer ülkelere baktığımızda bunun 2,3 katı orman yangını meydana geldi. ‘Bunu neye borçluyuz?’ biz mücadelede çok güçlü kara araçları, iş makineleri ve hava araçlarına borçluyuz. Orman teşkilatımızda adeta yangınlara karşı canlarını siper ediyor. Bu konuda çok ileri teknolojimiz var. Yangın çıktığında çok kısa sürede müdahale ediyoruz. Eskiden 45 dakikada yangına müdahale edilirken, bu 18 dakikaya indi. Bunu 15 dakikaya indirmek için arkadaşlara talimat verdim.” ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından illerdeki kooperatif temsilcilerine iş makinelerinin anahtarını teslim etti. Eroğlu, daha sonra bir aracın direksiyonuna geçerek, test sürüşünü yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER