ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 12:45

Orman yangınlarına karşı köylülere su tankeri dağıtıldı

Orman yangınlarına karşı köylülere su tankeri dağıtıldı


Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, yaz aylarına gerçekleşmesi muhtemel orman yangınlarına karşı orman köylüsüne su tankeri dağıttı. Müdürlük bahçesinde gerçekleştirilen törene Vali Şahabettin Harput katıldı. Törende, orman köylüsüne 30 adet su tankeri teslim edildi.

Valisi Sayın Şahabettin Harput, ormanların hayat kaynağı olduğunu belirterek, şunları dile getirdi: “Beşikten mezara kadar ağaçla iç içeyiz. Ormanlara verilen zararlar, bütün Türkiye’ye ve 76 milyonun hukukuna verilen zarardır. Aynı zamanda kul hakkıdır. Ormanda herkesin hakkı vardır. O bakımdan ormanları korumak, hem kanuni, hem ahlaki, hem vicdani, hem insani, hem dini bir görevdir.”

Orman yangının bir felaket olduğunu anlatan Harput, köy muhtarları, anız yakılmaması, piknik yapılması yasak olduğu bildirilen yerlere girilmemesi konusunda uyardı. Ormanlara sahip çıkılmasını isteyen Harput, sağlıklı, huzurlu, yangınsız bir mevsim diledi.

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun da yangına hassas, ormana yakın ve orman içi köylere yangına müdahale süresin kısaltmak için tanker dağıttıklarını vurguladı. Coşkun, orman yangınlarıyla mücadeleyi üçe ayırdıklarını belirterek, “Bunlar, yangın çıkmaması için alınan önleyici tedbirler, yangın çıktığında erken ve etkili müdahale ve yanan sahaların anayasanın 169 maddesinde de belirtildiği üzere ağaçlandırılarak yeni orman yetiştirilmesidir.” dedi.
2012 yılı içerisinde yangınlara ortalama 17 dakikada müdahale edildiğini hatırlatan Coşkun, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun bu sürenin 15 dakikaya düşürülmesi talimatı verdiğini ifade etti.

Yangınların yüzde 97’sinin insan kaynaklı sebeplerden çıktığını vurgulayan Coşkun, vatandaşlardan orman yangınlarına karşı daha hassas olmalarını istedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER