ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 12:07

Orman yangınlarına 15 dakikada müdahale


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yangına müdahale süresini 15 dakikaya indirmeye çalıştıklarını söyledi. Eroğlu, “Yangınla mücadelede 45 dakika olan müdahale süresini 15 dakikaya düşüreceğiz. Orman yangınları zararlarının azaltılması için yangına dayanıklı ormanlar kurarak yangının daha fazla alana yayılmasını engelleyeceğiz.” dedi.

Bakan Veysel Eroğlu, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen ‘Bölgemiz ve Ötesi Ormancılık’ konulu toplantıya katıldı. Ormanlık alanların geleceğinin konuşulduğu toplantıya Arnavutluk, Somali, KKTC, Kırgızistan, Mısır, Fas, Filistin ve Nijerya’dan ormancılıkla ilgili bakanlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eroğlu, “Orman yangınlarıyla daha etkin ve başarılı mücadele edebilmek için araç takip ve yangın izleme sistemini kurduk. Bu sistemle yangına dahil olan bütün araçları uydudan takip edebiliyoruz. Hatta Ankara’daki odamdan bile takip edebilecek seviyeye geldik. Orman yangınlarıyla mücadelede, yangına müdahale 45 dakika iken 15 dakikaya indirmeye çalışıyoruz. Orman yangınları zararlarının azaltılması ve yangın çıkmasını önleme gayesi ile yangına dayanıklı ormanlar kuruyoruz. Ormanlık bölgeye adacıklar oluşturarak yangının daha fazla alana yayılmasını engelleyeceğiz.” diye konuştu.

Afrika ülkelerine de yangın konusunda yardım yapıldığını belirten Eroğlu, “Oksijen deposu ormanlarımızı birlikte koruyabiliriz. Afrika ülkelerine de yardım ediyoruz. Somali, Burkina Faso, Nijer, Sudan, Cibuti ve Etiyopya’da yaşayan susuz vatandaşlara içme suyu maksatlı kuyular açtık ve toplam 1 milyon kişiye su temin ettik. Kum ve toz erozyonunu önlemek için de Ortadoğu ve Afrika ile sistem geliştirdik. Türk Nijer Dostluk Ormanı Projesi çerçevesinde 100 dekarlık sahada çalışma yaptık. 20 dekarlık alanda ise şehir ormanı oluşturduk. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Afrika gezisi çerçevesinde 9 Ocak’ta bu dostluk ormanını ziyaret etmiş ve fidan dikmiştir.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER