ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 12:04

Orman ve Su İşleri Bakanlığı önünde eylem


Doğa Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Danıştay kararının uygulanıp, Ilısu Barajı inşaatının durdurulması talebiyle eylem yaptı.
     Orman ve Su İşleri Bakanlığı önünde toplananlar, ''Ilısu mühürlensin, Hasankeyf yok olmasın'' yazılı pankart açtı, çeşitli sloganlar attı.
     ''Hasankeyf'e sadakat'' yazılı dövizler taşıyan gruptakiler adına açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, Danıştay 14. Dairesi'nin Ilısu projesinin tüm alt ve üstyapı tesislerinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci işletilmeden sürdürülemeyeceğine hükmettiğini söyledi.
     Danıştay kararına rağmen Devlet Su İşleri'nin (DSİ) kararın inşaata engel olmadığını ve projeye devam edileceğini açıkladığını savunan Yılmaz, baraj inşaatının da durdurulmadığını belirterek, şöyle konuştu:
     ''Ilısu Baraj projesinin iptal edilip Hasankeyf ve Dicle Vadisi'ne hak ettiği değerin verilmesini ve bölgenin UNESCO Dünya Mirası ilan edilerek korunmasını istiyoruz. DSİ'nin baraj inşaatını sürdürmesine göz yuman Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlıkları göreve çağırıyoruz. Ilısu baraj projesini ivedilikle durdurmalarını talep ediyoruz.''
     Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla bir teknik heyet oluşturduklarını kaydeden Yılmaz, bu heyetin mahkemenin aldığı kararın uygulanıp uygulanmayacağını izleyeceğini söyledi.
     Gruptakiler, açıklamanın ardından bakanlık önünden ayrıldı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER