ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 21:39

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Bilecik'te:


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Kurban Bayramı boyunca kesilecek hayvanların, en az acı çekecek şekilde, hijyenik ortamlarda ehil kişilerce kesilmesi gerekiyor aksi takdirde 876 lira idari para cezasıyla karşı karşıya kalınacak. Vatandaşlar, kurban parası öderken bir de ceza ödemesin. Biz de para cezası kesmek istemiyoruz" dedi.
Bakan Eroğlu, bakanlığına ait yatırımların toplu açılış ve temel atma törenine katılmak üzere geldiği Bilecik'te, Valiliği ziyaret etti. Vali Halil İbrahim Akpınar tarafından Valilik önünde karşılanan Eroğlu, tören mangasını selamladı ardından Valilik şeref defterini imzaladı.
Daha sonra Eroğlu, beraberinde DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Hüseyin Çelik, AK Parti Bilecik Başkanı Ramazan Kurtulmuş, Vali Akpınar'ın makamında kentteki çalışmalarla ilgili bilgi aldı.
Eroğlu, bir gazetecinin Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlara yapılan eziyetin önlenmesi için ne gibi yaptırımlar uygulanacağına ilişkin sorusu üzerine, "Kurban Bayramı boyunca kesilecek hayvanların, en az acı çekecek şekilde, hijyenik ortamlarda ehil kişilerce kesilmesi gerekiyor aksi takdirde 876 lira idari para cezasıyla karşı karşıya kalınacak" yanıtını verdi.
Her yıl Kurban Bayramı öncesi genelge yayınladıklarını hatırlatan Eroğlu, şöyle devam etti:
"Hayvanlara eziyet etmek doğru değildir. Zaten bizim, kültürümüzde, dinimizde de öyle emrediliyor. Hayvanın gözlerini bağlamak, son defa su içirmek, eziyet etmeden, bu gerekli dini vazifeyi yapmak gerekir. Eziyet etmek caiz değildir. O bakımdan vatandaşlarımız da bu konuda hassas olursa, çok seviniriz. Özellikle bunu rica ediyorum, vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyorum. Zaten takip ediyoruz. Biz hayvanların korunmasından, hayvan haklarından, bakanlığımızın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü sorumlu. Onlar da takip ediyor ve gerekli cezayı veriyor. Hayvanların, az acı çekerek, hijyenik kurallara ve usule uygun kesilmesi gerekiyor. Kesimi, ehil kişilerin yapması gerekiyor. Buna uymayanlara, 876 lira idari para cezası uygulanıyor. Yani bir defa kesimi yapan, doğru dürüst kasap olacak. Özellikle aykırı hareket eden ve hayvanlara hakaret eden kişilere, 2 bin 195 lira idari para cezası kesiliyor. Yani vatandaşlar, kurban parası öderken bir de ceza ödemesin. Biz de para cezası kesmek istemiyoruz."
Daha sonra Akpınar, ziyaret anısına Eroğlu'na üzerinde Şeyh Edebali'nin sözlerinin bulunduğu tabak hediye etti.
- Bilecik Belediyesi'ni ziyaret
Eroğlu, ardından Bilecik Belediye Başkanı Yağcı'yı makamında ziyaret ederek belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Eroğlu, yaptığı konuşmada, Bilecik'e her gelişinde ayrı bir heyecan duyduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
"Bu topraklar, hakikaten mübarek topraklar. Dolayısıyla, cihan imparatorluğunun kurulduğu bu topraklara, çok daha güzel hizmetler yapmamız ve büyük düşünmemiz gerekiyor. Bizim, Bilecik'e karşı bir vefa borcumuz var. En azından onu ödeyebilmek için, elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. Eskiden Bilecik'in yolları çok daha sıkıntılı olduğu için ulaşım zordu ama şu anda burası, İstanbul'un kapısı haline geldi. Bütün kurumlar, 10 Aralık saat 16.59'a kadar, 'Bilecik için ne yapabiliriz?', '2 aylık bir süre içinde Bilecik için neler yapabiliriz?' diye düşünelim"
"Bilecik'i Türkiye'ye daha sonra dünyaya tanıtalım" diyen Eroğlu, bunun için bir eylem planı hazırlayabileceklerini dile getirdi.
Eroğlu, kentlerdeki avantajların kullanılması gerektiğini, Bilecik'te de doğa turizmini geliştirmek için neler yapılabileceği konusunda çalışma yapılmasını istedi.
Daha sonra Yağcı, Eroğlu'na, Osmanlı motifli kaftan ile kahve fincan takımı hediye etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER