ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 22:29

"Orman varlığı 21,7 milyon hektara çıktı"


Orman ve Su İşleri Bakanlığından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla son 10,5 yılda toplam 3 milyon 691 bin hektar alanda ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışma gerçekleştirildiğini ve bu alanlarda toplam 2 milyar 800 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu bildirildi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında Başbakan Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının, ormancılık faaliyetleriyle ilgili haksız şekilde eleştirildiği belirtildi.
Ağaçlandırma alanında gelinen nokta ve rakamlar ortadayken bu haksız tenkitlerin kabul edilemeyeceği ifade edilen açıklamada, ağaçlandırma çalışmalarıyla orman alanının artırılması için büyük gayret gösterildiğine işaret edildi.
Ormancılık faaliyetlerinin ağaçlandırma çalışmaları, rehabilitasyon çalışmaları ve erozyon kontrolü faaliyetleri olarak yürütüldüğü bildirilen açıklamada, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sayın Başbakanımızın talimatıyla son 10,5 yılda toplam 3 milyon 691 bin hektar alanda ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışma gerçekleştirmiş ve bu alanlarda toplam 2 milyar 800 milyon adet fidanı toprakla buluşturmuştur. Bakanlığımız tarafından açıklanan 2 milyar 800 milyon fidan resmi rapor olup, söz konusu veriler Türkiye İstatistik Kurumu ile FAO başta olmak üzere uluslararası kuruluşların kayıtlarına girmiştir" ifadesine yer verildi.

"Orman varlığı 21,7 milyon hektara çıktı"

2008-2012 yıllarında yürütülen milli ağaçlandırma seferberlik kapsamında 8 bin 315 kilometre karayolu ile 2 bin 262 kilometre köy yolu kenarının ağaçlandırıldığı, bu alanlara 6,6 milyon, Ankara-İstanbul TEM Otoyoluna 948 bin, 27 bin okul bahçesine 5,5 milyon, bin 95 hastane ve sağlık ocağı bahçesine 267 bin fidan dikildiği kaydedilen açıklamada, yapılan çalışmalar neticesinde 2002 yılında 20,8 milyon hektar olan orman varlığının 2012 yılı sonunda 21,7 milyon hektara çıkarıldığı bildirildi.

İstanbul'daki çalışmalar

İstanbul'da 1994-2002 yıllarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarına dikkat çekilerek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İstanbul Boğazı'nı erguvanla donatmak maksadıyla Erguvan Eylem Planı'nın uygulamaya konulduğu, bugüne kadar 86 bin erguvan fidanı dikildiği, 14 bininin ise sonbaharda dikileceği kaydedildi.
2010-2011 yıllarında, 1 milyon 302 bin çınar fidanının toprakla buluşturulduğu, yıl sonuna kadar 3 bin çınar fidanı dikileceği, Orman ve Su İşleri Bakanlığının İstanbul'daki ve diğer yerlerdeki belediyelerin çınar fidanı taleplerini bedelsiz karşıladığı vurgulandı.
Bugüne kadar halkın mesire yeri olarak kullanabileceği Anadolu Yakası Şehir Ormanı, Aydost Ayazma Şehir Ormanı, Hekimbaşı Şehir Ormanı ve Sultangazi Şehir Ormanı'nın İstanbulluların hizmetine sunulduğu, Avrupa yakasında Alibeyköy Barajı çevresinde 5 bin 200 dekar alana sahip Dünya Ormanı, Anadolu yakasında da Elmalı civarında Asya Ormanı kurulması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.
İstanbul'daki tabiat parkı sayısının 23'e ulaştığı, 15 tabiat parkının da ilan edilme aşamasında olduğu, mesire yeri sayısının 34'e çıktığı bilgisi verilerek, "Yürütülen bütün bu çalışmalar neticesinde, İstanbul'da yeşil alan ve orman alanı 239 bin 708 hektara ulaşmıştır" ifadesi kullanıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER