ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 21:39

Orman İşletme Müdürlükleri, Orman Şube olacak


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''Türkiye'de mezarlıklardan yol kenarlarına, açık alanlar, okul bahçeleri, hastane avluları, neresi gerekiyorsa ağaçlandıracağız'' dedi.

Eroğlu, bir takım açılış ve temel atma törenine katılmak için geldiği Samsun'da, Vali Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklama yapan Eroğlu, Bafra ve Çarşamba ovalarının Türkiye'nin en muhteşem ovaları olduğunu söyledi.

Söz konusu ovaların zemin altında kalan suyunun daha önce yüzde 50'sini tahliye ettiklerini anımsatan Bakan Eroğlu, geri kalan yüzde 50'lik kısmı da tahliye ederek o alanları da tarıma açacaklarını belirtti.

Samsun'da 2012 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında meydana gelen sel felaketlerine değinen Eroğlu, şöyle devam etti:

''Samsun'un, topografik durumu nedeniyle her zaman sel baskınına maruz olma riski var. Biz de bu konuda Yılanlı Dere üzerindeki taşkından sonra oturduk, birlikte güzel bir eylem planı hazırladık. Onları takip ediyoruz. Yılanlı Dere'nin ıslahı, sel kapanlarının tamiri, diğer derelerin ıslahı çalışmalarını takip ediyoruz. Daha da önemlisi gelen yağışın dereye intikalini geciktirmek, suyu büyük ölçüde arazide tutmak, yani akış kat sayısını yüzde 70'lerden yüzde 20'lere düşürmek için özellikle teraslama ve ağaçlandırma tedbirlerinin alınması için çalışma yapılıyor.''

Valilikten sonra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Bakan Eroğlu, İl Özel İdaresi'nde gerçekleştirilen il koordinasyon toplantısına katıldı.
    
Orman İşletme Müdürlükleri, Orman Şube olacak
   
Toplantıda konuşan Eroğlu, orman teşkilatının, ormanların işletilmesi ve bakımına yönelik görevleri olduğunu ancak bu görevlerin değiştirildiğini açıkladı.

Orman teşkilatının Türkiye'nin her yerinde vazife görebilecek hale geldiğini ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

''Orman sahasının dışına çıkamıyordu. Şimdi artık Türkiye'nin 778 bin kilometrekaresi orman teşkilatımızın hizmet alanı. Gerçekten çok önemli oldu. Bütün Türkiye'de mezarlıklardan yol kenarlarına, açık alanlar, okul bahçeleri, hastane avluları, neresi gerekiyorsa ağaçlandıracağız. Bir de çok önemli bir vazife yükledik. Projeleri Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü yapacak, ama yukarı havza dediğimiz, özellikle taşkın riskini azaltıcı, akış kat sayısı dediğimiz yağan yağmurun akışa geçen yüzdesini yüzde 70'lerden yüzde 20-15'lere düşürecek olan ağaçlandırma, yeşillendirme ayrıca erozyon kontrolü ve teraslama çalışmaları da her yerde orman teşkilatı tarafından yapılacak. Bunu da örnek çalışmamız olarak Samsun'dan başlattık.''

Bakan Eroğlu, ayrıca DSİ'nin bir taraftan tersip bentleri, sel kapanları yaparken orman teşkilatının da bunların etrafının yeşillendirilmesine, ağaçlandırılmasına gayret edeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''ORKÖY de halkın gelir seviyesinin artırılması için ceviz ormanları, bal ormanları, odun dışı ürünler dediğimiz tıbbi aromatik bitkiler, bunların pazarlanması, sadece bunlarla kafa yoracak. Artık sadece orman işletmesi yok, hatta zaman içinde Orman İşletme Müdürlüklerinin adını Orman Şube Müdürleri olarak değiştireceğiz. Çünkü işletme deyince sadece ağaçları kesip satmak şeklinde anlaşılıyor. Artık ormanlarımızı da halkımızın refah seviyesini artırmak için kullanacağız.''

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER