ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 17:37

Orman işçilerine ağaç kesme metodu anlatıldı

Orman işçilerine ağaç kesme metodu anlatıldı


 Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesinde bulunan ormanlık alanda orman işçilerine ve köylülere üretim tatbikatı ve semineri yapıldı.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Nadir Sarıkaya’nın katıldığı tatbikatta iş güvenliği, kesme, kabuk soyma, sınıflandırma konuları işlendi. Sarıkaya, orman kesim işlerinde her şeyden önce can güvenliğinin geldiğini söyledi. Sarıkaya, “Arazi şartlarında her türlü tehlikeye açık bir ortamda çalışıyoruz. Orman işinde çalışan ekiplerimiz iş güvenliği tedbirlerini aldıktan sonra işe başlasınlar. Korucu kask, gözlük, eldiven, dizlik takmanız bir gün hayatınızı kurtarabilir.” dedi.

Kesilen ağaçların en iyi şekilde ekonomiye kazandırılması gerektiğini ifade eden Sarıkaya, piyasada en rağbet gören ürünün tel direk ve tomruk olduğunu, bu milli serveti koruyarak, çoğaltmak ve değerlendirmenin herkesin görevi olduğunu anlattı.

İş güvenliği ve işçi sağlığından sonra tatbiki birkaç ağaç kesilerek bunun üzerinde kesme tekniği, devirme tekniği, budama, kabuk soyma, sınıflandırma gibi konular anlatıldı. Yağcı köyü Gökbaşlı mevkiindeki karaçam ormanlarındaki üretim tatbikatına Afyonkarahisar ve Dinar Orman İşletme Müdürleri, yardımcıları, şefleri, orman muhafaza memurları ve üretimde çalışan köylüler katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER