ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 13:06

''Orman Fidan Timi'' görev başında


Ankara Orman Bölge Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşları, fidanın nasıl dikileceği, bakılması gerektiği ve hangi iklim koşullarında bulunması gerektiği gibi konularda bilinçlendirmek ve vatandaşların taleplerine cevap verebilmek için Orman Fidan Timi (OFİT) kurdu.
     Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, yaz aylarında yangınla mücadele amacıyla kullanılan araçları, sonbahar ve kış zamanında fidan dağıtım işlerinde kullanmak amacıyla OFİT'i kurduklarını belirtti.
     Bedelsiz fidan dağıttıklarını anımsatan Özkaya, bu yıl Ankara Orman Bölge Müdürlüğü olarak 1 milyonu sadece Ankara'da olmak üzere 2 milyon fidan dağıttıklarını söyledi.
     Dağıtım işlerinde kullanılmak üzere özel bir araç yaptıklarını bildiren Özkaya, başında bir orman mühendisi bulunan 5 kişilik bir işçi grubunun, içinde her türlü fidanın bulunduğu araçla önce ağaç dikilecek yere uygun fidanları belirleyeceklerini, daha sonra buralara ağaçların dikileceğini kaydetti.
     Bu şekilde, ağaçlandırma konusundaki desteklerinin devam edeceğini ifade eden Özkaya, Türkiye'nin ağaçlandırılması için neresi veya kimin arazisi olduğuna bakılmaksızın fidan dikeceklerini vurguladı.
     Özkaya, ''15 dakikada yangına nasıl müdahale ediliyorsa belki şehir trafiğiyle birlikte yarım saat veya bir saatte fidanları talep eden kuruluşa yetiştirebilme adına böyle hızlı bir tim kurduk'' diye konuştu.
     Bu time ''Alo 177''den ulaşılabileceği dile getiren Mustafa Özkaya, ayrıca Ankara Bölge Müdürlüğü'nün internet sitesine bir link koyarak, bir talep formu geliştirdiklerini, istekliler tarafından doldurulacak olan bu formun kendileri için resmi talep yerine geçtiğini, böylece bir sürü yazışmanın da devreden çıkarıldığını ifade etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER