ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 16:45

Örgüt o karayolunu yeniden kapattı

Örgüt o karayolunu yeniden kapattı

PKK'nın Diyarbakır-Bingöl karayolunu ulaşıma yeniden kapattığı bölgede onlarca vatandaş aracıyla birlikte kurtarılmayı bekliyor.


 Sabahın erken saatlerinde beri 'KCK asayiş' noktasında durdurulan ve kontakları alınan vatandaşlar, kavurucu sıcağa rağmen bekletiliyor. Bölgede bulunan jandarma ise yolu kapatanlara müdahale etmek istedi ancak BDP'li bir heyetin bölgeye gelip eylemcileri ikna edeceği bilgisi üzerine vazgeçti. Jandarma ile görüşen vatandaşlar, sabahtan beri bekletildiklerini belirterek, bir an önce kurtulmak istediklerini dile getirdi.

Diyarbakır-Bingöl karayolunu iki haftanın ardından tekrar kapatan örgüt, onlarca vatandaşı arama noktasında bekletiyor. Aralarında yaşlı ve çocukların da bulunduğu vatandaşlar, kontakları anahtarları alındığı için bölgeden çıkamıyor. Yüzü kapalı örgüt yandaşları da kontaklarına el koydukları vatandaşlarla aynı bölgede bulunduğu için müdahale edilemiyor. Karakol yapımını protesto gerekçesiyle 24 Mayıs'ta yolu trafiğe kapatan eylemciler KCK'nın çağrısı üzerine 16 Haziran'da yolu açmıştı. Ancak bölgede çadırlı eylem devam etti. Güvenlik güçlerinin, bugün yol üzerinde bulunan PKK, KCK bayrakları ile Öcalan posterlerini indirmesi üzerine, eylemciler Diyarbakır-Bingöl karayolunun tekrar kapattı. Yüzü kapalı grup tarafından durdukları çok sayıda aracın geçişine izin verilmezken, jandarma bölgede önlem almaya başladı.
Gün boyunca Çellik mezrası ve Duru bölgesinde güvenlik önlemi alan jandarma öğleden sonra yolu açmak harekete geçti. Jandarma Duru Üs Bölgesi'nde yolda bekletilen onlarca otomobil, biçerdöver, kamyon, çekici ve minibüsün yoldan çektirilmesi için eylemcileri anonsla uyardı. Jandarma, " Lütfen çadırlarınıza dönün, bu vatandaşları mağdur etmeyin. Hepsi oruçlu. Yazık günah yeter artık mağdur ettiğiniz." dedi.

Jandarmanın uyarısını dikkate almayan gruba, jandarma müdahale etmek için harekete geçti. Ancak bu sırada aralarında BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de olduğu bir grubun yolun açılması için bölgeye geleceği ve eylemcileri ikna edeceği bilgisi üzerine jandarma beklemek zorunda kaldı. Bu arada sabahtan beri örgütün elinde olan çok sayıda mağdur vatandaş jandarmayla görüştü ve sorunun çözülmesini istedi. Vatandaşlar, jandarmaya müdahale edilmesi halinde araçlarının yakılacağını belirterek, sorunu bu aşamaya getirmeden çözmelerini istedi. Jandarma ise vatandaşlara bölgeden çıkmalarını rica etti. Ancak vatandaşlar, araçlarda eş ve çocuklarının olduğunu ve ayrılamayacağını kaydetti.

12 SAATTİR BURADA ORUÇLU BEKLETİLİYORUM

Bu arada jandarmanın bulunduğu noktaya gelen vatandaşların oldukça gergin olduğu görüldü. Bir vatandaş, " 12 saattir buradayım, oruçlu oruçlu bekliyorum. Biçerciyim. Vallahi oruçluyum. Bizi bırakmaları için kime ne diyeyim. Sanki bunlar insanlar mı " diye konuştu. Bir vatandaş ise jandarmaya şunları söyledi: " Vallahi buradaki insanların yüzde 80'i soruçlu. Bir ortak yol bulalım. Verin bezlerini açsınlar yolu" dedi. Jandarma ise " Bizde bez yok, zaten sorun bu" diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER