ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:28

Organ naklinde hasta kayırmak suçundan yargılanıyor


Göttingen Üniversitesi Kliniği’nde bazı hastalara öncelik vererek diğer hastaların ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve sekiz aydır tutuklu bulunan başhekimin davası başladı.

Savcılık, Göttingen Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada 46 yaşındaki doktorun meslekten men edilmesini istedi. Suçlamaları kabul etmeyen doktor ise savunmasında, “Ben gece gündüz hep hastaların hizmetindeydim.” dedi. İddiaların saçma olduğunu belirten avukatları ise bu zamana kadar suçlamaların hiçbirinin ispat edilmediği gibi aynı şekilde olay patlak verdiğinde Almanya’da bu tür suçlar için ceza bulunmadığını hatırlattı ve doktorun bundan ceza alamayacağına vurgu yaptı.

Söz konusu hastanede bir doktorunun son iki yılda 25 hastanın sağlık verilerini olduğundan daha kötü gösteren raporu merkezi Hollanda'da bulunan Eurotransplantant Organ Nakli Birliği’ne gönderip bu hastalara daha çabuk organ nakli yapılması için girişimde bulunduğu ileri sürülmüştü. Raporu hazırlayan doktorların, hastaların kan örneklerini inceleyen laboratuvarı arayıp, bir hata olduğunu ve ilgilendiği hastaların verilerinin silinmesini veya değiştirilmesini istediği kaydedilmişti. Göttingen Üniversitesi Kliniği Gastroenteroloji Bölümü şefi olan doktor, dolandırıcılığa karışma şüphesi üzerine açığa alınmış, Braunschweig ve Göttingen savcılıkları hakkında soruşturma başlatmışlardı. Doktor hakkında rüşvet ve diğer hastaların canına kastetme suçlamaları söz konusu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER