ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 21:19

'Organ bağışı kararı hayattayken verilmeli'

Organ bağışı kararı hayattayken verilmeli


Bartın Valisi Bülent Savur, organ bağışı kararının yakınların inisiyatifine bırakılmadan hayattayken verilmesi gerektiğini belirterek, organlarını bağışladığını açıkladı.

Bartın Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen ‘Organ Naklinde Yeni Adımlar ve Organ Bağışının Önemi’ konulu seminerde konuşan Vali Bülent Savur, “Organ bağışı kararını yakınlarımıza bırakmayalım. Organ bağışını hayattayken, kendi irademizle yapalım. Belki de dünya sıralamasında bu konuda sonlarda yer almamızın sebeplerinden bir tanesi budur diye düşünüyorum. Hakikaten zor bir şey. Acılısınız, ızdıraplısınız, bir yakınınızı kaybetmişsiniz. Birileri geliyor, size, ‘Bu yakınınızın organlarını bağışlar mısınız’ diyor. O psikolojik yapı içerisinde bu suallere ne kadar doğru cevap verebilirsiniz? Bu suali ne kadar algılayabilirsiniz? Bu tartışma konusu. Cenab-ı Allah buyuruyor: "Her nefis ölümü tadacaktır" diyor. Doğmaktan daha ziyade belki bu nizamı, bu gerçeği görmek, bunu düşünerek de organlarımızı bağışlamamız konusunda yaşarken, yakınlarımıza bu konuda çok tereddüt imkanı bırakmadan, hayrımızın oluşmasında daha isabet var diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kampanyaya organlarını bağışlayarak destek olduğunu ifade eden Bartın Valisi Bülent Savur, “Ben de bu anlamlı kampanyaya organlarımı bağışlayarak destek vermiş oluyorum. İnşallah Bartın'ımıza sembolik anlamda bir örnek teşkil eder. 28 yıllık idareciliğim, kaymakamlığım, müfettişliğim, baş müfettişliğim var. Şu anda da huzurunuzda vali olarak bulunuyorum. Ülkemi, ülkemin insanını çok seviyorum.Ülkemi tabiri caiz ise çeşitli vesilelerle karış karış gezdim. Ülkemizin hemen her köşesindeki insanımızla oturduk, kalktık. Onların nedenli hayırsever, verimkar olduklarını, nedenli insan sevgisiyle dolu olduklarını nedenli yaratandan ötürü yaratılanı da sevdiklerini biliyorum. Özetle şunu söylemek lazım; organlarımızı bağışlarken yaratandan ötürü yaratılana olan sevgimizden dolayı bunu yapmamız gerekiyor. Hayır kapımızı, sevap defterimizi açık bırakmamız gerekiyor. Ben diyorum ki; Bartın Valisi Bülent Savur olarak eğer bir gün şartlar oluşursa mutlaka hak vaki olacaktır. Her canlı gibi, her nefis gibi ben de ölümü tadacağım. O şartlarda benim organlarım inşallah pek çok insana hayat verir. İnşallah tüm insanımız da bu hissiyatla hareket eder." dedi.

Vali Bülent Savur seminer sonunda organ bağışında bulunarak organ bağış kartını teslim aldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER