ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ağustos 2014 Cuma 19:39

Ören Bayan'ın eski sahipleri Musevi çift ölü bulundu

Ören Bayanın eski sahipleri Musevi çift ölü bulundu

Ören Bayan'ın eski sahiplerinden Jak Karako (77) ile eşi Georgia Karako (69), Beşiktaş'taki lüks sitedeki yer alan evlerinde ölü bulundu.


 
Jack Karako ile eşi Georgia Karako'dan haber alamayan yakınları polise haber verdi. Bunun üzerine Balmumcu, Itri Sokak, Mediko 2 Sitesi'ndeki eve gelen polis, çiftin cansız bedenlerini buldu. Polisin olayla ilgili çalışması olay yerinde devam ediyor.

Jak Karako, Moiz Dana ile Ören Bayan'ı 1968’de satın almıştı. Marka, Türkân Şoray’ın oynadığı reklam filmleri ile bilinirliğini yükseltti. Jak Karako ile Moiz Dana işleri daha sonra oğulları izzet Karako ve Metin Dana’ya devretmişti. Sonraki yıllarda mali sıkıntı yaşayan Ören Bayan’ı ise bir başka şirket satın aldı. Moiz Dana , 2009 yılında Amerika’ya giderken yolda yaşamını yitirmişti.
 
Ortaköy'deki evlerinde bıçaklanarak öldürülen Jak-Georgia Karako çiftinin cenazeleri, incelemelerin ardından Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, Beşiktaş'ın Itri Sokak Balmumcu Sitesi'ndeki cinayet, Karako çiftinin Çeşme'de tatil yapan oğlu İzzet Karako'nun, anne ve babasına telefonla ulaşamayınca komşulara haber vermesiyle ortaya çıktı. İzzet Karako'nun, isteği üzerine öğle saatlerinde kapıyı kırarak eve giren komşular, çifti üst kattaki odada bıçaklanmış halde buldu.

İhbar üzerine olay yerine gelen polis, incelemelerini tamamladı. Polis, cenazelerin alınmasının ardından evde parmak izi çalışması yaptı. 

İncelemelerin ardından Karako çiftinin cenazeleri tabutlara konularak, evden çıkarıldı. 

Cenazelerin araca konulduğu sırada siteye gelen Karako çiftinin oğlu İzzet Karako ile yakınları büyük üzüntü yaşadı. İzzet Karako, aracı bir süre durdurarak sürücü ile konuştu. Anne ve babasını son kez görmek isteyen İzzet Karako, ailenin diğer üyeleri tarafından sakinleştirildikten sonra cenazeler, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 

Olaya ilişkin 3 şüpheli aranıyor

Çiftin kesin ölüm nedeninin Adli Tıp Kurumu'ndaki incelemenin ardından netleşeceğini ifade eden yetkililer, hırsızlık olup olmadığının da evdeki araştırmanın ardından ortaya çıkacağını belirtti.

Komşular olaya ilişkin açıklama yapmazken, güvenlik görevlileri ailenin bakım ve ihtiyaçlarının yabancı uyruklu bir çift tarafından karşılandığını ve zaman zaman aile fertlerinin çifti ziyarete geldiğini söyledi.

Polis, Türkmenistan uyruklu bakıcı çiftin dışında kimliği belirlenen bir şüphelinin daha arandığını bildirdi.

Alınan bilgiye göre, Ortaköy'deki evinde eşi Georgia Karako ile ölü bulunan Jak Karako, Sultanhamam'da çalışırken iş arkadaşı Moiz Dana ile 1968'de "Ören Bayan" iplik atölyesini satın aldı. O dönem 200 metrekare büyüklüğe sahip bir atölye olan firma, iki ortağın gayretleriyle 15 yıl sonra 15 bin metrekare kapalı alana sahip iki fabrikalı bir sanayi devi haline geldi.

12 Eylül 1980 darbesinden sonraki birkaç yıl içinde Türkiye'de dantel ve el örgüsüne ilgi büyürken, iplik satışları hızla arttı. Ören Bayan markası, 1985'te Türkan Şoray'ın oynadığı reklam filmleriyle hem bilinirliğini hem de pazar payını artırdı. 

Moiz Dana ve Jak Karako, 1990'larda işleri oğulları İzzet Karako ve Metin Dana'ya devretti. Ören Bayan'ı, 2000'lerin başında en büyük rakibi "Altın Başak" markasının sahipleri satın aldı.

Ören Bayan yeni sahipleriyle büyümeyi sürdürürken, İzzet Karako ve Metin Dana daha sonra babalarından miras olarak devraldıkları dostluk ve iş ortaklığını inşaat sektörüne taşıdı.


KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER