ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 16:36

Ordu’nun 13 bölümden oluşan belgeseli çekildi


Ordu’nun 13 bölümden oluşan belgeseli çekildi. Hazırlanması 2 yıl süren belgesele sanatçı Bünyamin Kara imza attı. Belgeselini anlatan Kara, en çok etkilendiği olayın ise Akkuş’ta 5 çocuğun okumak için verdiği çabayı gösterdi.

Belgesel hakkında konuşan Bünyamin Kara, “Ordu Belgeselinin çekimlerini yaklaşık 2 yılda tamamladım. 90 ayrı noktada çekim yaptım. Çalışmalarımı 5 ayrı başlık altında topladım. Bunların birincisi fındık. Fındık, Ordu için çok önemli, olmazsa olmazı. Fındığın bahçelemesi, gübrelemesi, toplanması, fabrikada işlenmesi ve pazarlanmasına kadar fındığı tüm aşamalarıyla çektik. İkinci bölümde balıkçılığı ele aldık. Balıkçılığı 2 bölümde ele aldık. Alabalık tesisleri, tatlı su balıkları gibi. İkincisinde bir balıkçı teknesiyle balığın avlanmasını bütün aşamalarıyla gözlemledim ve kaydettim. Bu da güzel, heyecanlı ve güzel oldu. Üçüncüsü Ordu’nun bal üretimiyle ilgili, arıcılıkla ilgili bir bölüm hazırladık. Ordu, Türkiye’nin bal üretiminin yaklaşık dörtte birini karşılıyor.” dedi.

Bünyamin Kara, doğusundan batısına kuzeyinden güneyine kadar, Ordu’nun hemen hemen her yerinin kayıt altına alındığı belgeselin hazırlıklarının 2 yıl sürdüğünü söyledi. Kara, şöyle dedi: “Doğa, göller, şelaleler, doğal güzellikler. Özellikle turizme kazandırılacak alanları bu bölümde işledik. Ordu, çok ciddi anlamda doğa turizmi açısından ciddi bir potansiyel arz ediyor. Fındık, balık, bal, doğa gibi başlıklar altında toplanan belgeselde kültür için ayrı bölüm açıldı. Bu bölümde tarihi camiler, kaya mezarları, el dokuması ürünler ele alındı. Kültür çok geniş bir konu. Kültürü biz dört bölümde ele aldık. Ahşap camiler var. Birçoğu yok olmak üzere olan camiler. Birçoğu yok olmak üzere harap olan, bazıları iyi durumda olan 30’a yakın ahşap cami tespit ettik. Diğer bölümde kaya mezarları, kaleler, konaklar, onları anlattık. Ordu’da hiç abartmıyorum, Türkiye’nin en güzel ahşap köprüleri var. Çatılı ahşap köprüleri var. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de başka bir örneği yok. 4-5 tane böyle köprü var. Bir tanesi restore edilip orijinalliği bozulmuş durumda ama diğerleri iyi. Onları belgeselleştirdik.”

Eğitim için de ayrı bölümün açıldığı 13 bölümlük belgesel serisi içinde sanatçı Bünyamin Kara, en unutamadığı anının, Akkuş ilçesinde eğitim görmek için saatlerce yürüyen öğrenciler olduğunu söylerken, “Bende en çok iz bırakan Akkuş Kardı köyünde Çakır ailesinin durumu oldu. Bunlar 3 kardeş. 3 ayrı evde duruyorlar. Toplam 5 çocukları var. Bu çocuklar her gün okul servisine binebilmek için yarım saat yürüyorlar. Yarım saat de akşam yürüyorlar. Zaten enerjileri de bitmiş oluyor. Kışın yol genellikle çamur. Çocuklar çamur içinde kalıyorlar, ceplerinde yedek çorap taşıyorlar arkadaşlarına küçük düşmemek için. Bir de yoksullar. Bir öğretmen olarak içim parçalandı. Bir harf öğretmek yetmiyor artık. Bir şeyler yapmak gerekiyor. Eskisi gibi, ‘bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ devri bitti artık. Bir şeyler yapmak gerek artık.” şeklinde konuştu.

Bünyamin Kara, Ordu’nun, sanılandan daha büyük keşfedilecek daha çok yeri olduğunu ifade ederek, "Ordu, haritada göründüğünden daha büyük bir yer. Ben Sinopluyum. Ordu, Sinop gibi küçük bir yer gibi gözüküyor ama öyle değil. Çok zengin bir yer. Keşfedilecek birçok yer var.” diye ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER