ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 13:47

Oran: Kürt ve terör sorunu için Kılıçdaroğlu'nun uzattığı eli Başbakan tutmadı

Oran: Kürt ve terör sorunu için Kılıçdaroğlunun uzattığı eli Başbakan tutmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Kürt ve terör sorunlarını, tartışılmak üzere parlamentoya getirmemekle suçladı


DİYARBAKIR (CİHAN)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Kürt ve terör sorunlarını, tartışılmak üzere parlamentoya getirmemekle suçladı. Parlamento'da iki yıla yakın bir süredir Kürt ve terör sorunlarının tartışılmadığını belirten Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Gel bunun üzerinden siyaset yapılmaz, analar ağlamasın." teklifine Başbakan'dan karşılık gelmediğini savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, partisinin Diyarbakır il başkanlığına ziyarette bulundu. Oran, partililerle yapacağı toplantı öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Oran, AK Parti'nin iktidarda olduğu 10 yıllık süre zarfında Diyarbakır'a sürekli cezaevi yaptığını ileri sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Diyarbakır'a en son yaptığı ziyarette de bu konudan bahsettiğini kaydeden Oran, "Buraya bir mesaj mı verilmeye çalışılıyor sürekli cezaevi yapılarak? Zaten burada E ve D tipinde cezaevleri vardı. Eski tekel fabrikasının olduğu yer kapatıldı. Orası da yarı açık cezaevine döndü." dedi.

"Türkiye'nin ve Diyarbakır'ın cezaevine değil fabrikaya, işe, aşa ihtiyacı var." diyen Oran, Diyarbakır'ı cezaevleriyle donatmanın yanlış oduğunu dile getirdi. Oran, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Buraya gelirken Diyarbakır'a hangi yatırımlar var diye soruyoruz. Yine cezaevi yatırımı diyorlar. Yine buraya 100 milyon değerinde içinde 5 tane cezaevi olan inşaat sürdürülüyor. Bu böyle doğru bir şey değil. Bunu doğru bulmuyoruz. Burayla ilgili siyasi partilerin hayalleri olmalı. AKP'nin Diyarbakır'la ilgili ne hayali var? Kalkınmayı nasıl sağlayacaklar? Bunları ortaya koyması gerekiyor."

Parlamento'da, yaklaşık 2 yıldır Türkiye'nin en önemli konuları olan Kürt ve terör sorununu konuşup, tartışamadıklarını savunan Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'a üç kez el uzattığını, ancak bir sonuç alınmadığını dile getirdi. Oran, "Genel başkanımız üç kez girişimde bulundu, elini uzattı; 'Gel bunun üzerinden siyaset yapılmaz, analar ağlamasın' dedi." ifadelerine yer verdi. Türkiye ile ilgili konuları basından takip ettiklerini belirten Oran, Başbakan Erdoğan'ın anamuhalefet partisini bilgilendirmediğini, sorunları, tartışılmak üzere parlamentoya getirmediğinden yakındı. Oran, "Bunu da doğru bulmuyoruz. Sağlıklı bilgiye sahip değiliz. Sağlıklı bilgiye sahip olmak için de hükümete çağrıda bulunuyoruz; gelin parlamentoya konuşalım, tartışalım. Kulis köşelerinden duymayalım. Sorun, hepimizin, 74 milyonun sorunu." dedi. Oran, parlamentonun görevinin, sorunları tartışarak çözüme kavuşturması olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ı tutarsız olmakla suçlayan Oran, şöyle devam etti: "Başbakan'ın 10 günü tutarlı değil. Vatandaş da biz de güvenmiyoruz. Ama biz yine de elimizi uzatıyoruz. Başbakan, bir bakıyorsunuz bir gün elinde idam ipiyle dolaşıyor. 'İdamı geri getireceğim' diyor. Bir bakıyorsunuz bir projede beraber yürüyor. Diğer tarafta bir siyasi parti teröristlerle görüştü, kucaklaştı diye 'aman bunlar mahkum edilsin, dokunulmazlıklar kaldırılsın' diyor. Çok tutarsız, bu sağlıklı değil. Bizim için önemli olan vatandaşın derdi. Başbakan, bir anlamda başkanlık derdinde. Daha fazla güce sahip olmak istiyor. Daha fazla parti devleti haline getirmek istiyor. Bunu yaparken, her türlü yol ve pazarlık mübah, bu doğru bir şey değil."

CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER