ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 19:05

Oramiral Nusret Güner de mağdur


İzmir'de kadınları kullanarak tehdit ve şantajla askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme davasının iddianamesinde, kısa süre önce kendi isteğiyle emekliye ayrılan Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner'in ismi de mağdur ve müştekiler listesinde yer aldı.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde iddianamenin okunmasına devam edildi. Aralarında asker, bürokrat ve MİT mensuplarının da bulunduğu 196 müşteki ve 831 mağdurun isimleri ile suç örgütü üyelerinin bu kişiler hakkında topladığı bilgileri içeren bölümler, iddianameden okundu. Mağdur ve müştekiler listesinin 285'nci sırasında örgüt tarafından hedef olarak seçilen emekli Oramiral Nusret Güner ve kızı Ayça Güner'in isimleri yer aldı.

Örgüt üyelerinden sanık Sunay Akkaya'da ele geçirilen 'Sunay' isimli dijital materyalde, "Nusret Güner Hakkında.doc” isimli belgede Güner ve ailesiyle ilgili notlar ile yanında çalışan iki asker tarafından evine gizli kamera yerleştirdiği iddiası duruşmada TRT spikerleri tarafından okundu. İddianameye giren belgede, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'lün Nusret Güner'i ziyaret edip bir saat baş başa görüştüğü, Güner'in Aksaz'da katıldığı denetlemede yaptığı konuşma ile bir otelde katıldığı kahvaltılı toplantıyla ilgili notların olduğu belirtildi.

BALYOZ PLANINI DOĞAN'IN EMİR SUBAYLARI SIZDIRDI İDDİASI

Mağdur ve müştekiler listesinin 272'nci sırasında bulunan Subay Tolga Sürüel ile ilgili örgütün arşivinden çıkan notlar dikkat çekti. Örgüt yönetici iddiasıyla tutuklu bulunan Hakan Oğuzhan'dan ele geçiren hard disk içerisinde Tolga Sürüel ile ilgili 'kayıtlar' isimli belgede, Balyoz Planı'nı Orgeneral Çetin Doğan'ın emir subaylarının Doğan'ın kasasından alıp sızdırdığı şeklinde notların bulunduğu belirtildi. Söz konusu belgede Balyoz Planıyla ilgili, "Tolga Sürüel Balyoz'da tutuklu Çetin Doğan Paşa için, 'emir subayları Balyoz planını Çetin Doğan'ın kasasından sızdırdılar' diyor. Çetin Doğan, emir subaylarına çok kötü davranıyormuş, sizler benim köpeklerimsiniz diyormuş." notları dikkat çekti. Tolga Sürüel ile ilgili örgütün arşivinden çıkan notlarda, ailecek CHP'li olduğu, AK Parti düşmanı olduğu, eşinden boşandığı şeklinde fişleme bilgilerinin de bulunduğu belirtildi. Duruşma, yarın iddianamenin okunmasıyla devam edecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER