ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 12:21

Operasyonlarda ele geçirilen hayvanlara özel bakım


Erzurum'da emniyet müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli operasyonlarda el konulan hayvanlara, Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde günlük bakımları özel olarak yapılıyor.
Suç örgütü kurmak ve tefecilik yapmak suçlarına karıştıkları gerekçesiyle belirlenen ve kişilerin kaldığı eve düzenlenen baskında ele geçirilen ve polislere saldırması için özel eğitilen köpeklerinde aralarında bulunduğu hayvanlara veteriner kontrolünde mama, yem ve su veriliyor.
Barınağın veteriner hekimi İkram Coşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen çeşitli operasyonlarda el konulan ve "mahkum hayvan" olarak nitelendirilen hayvanların bakımlarının özel olarak yapıldığını dile getirdi.
Polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen 13 cins horozun yanı sıra 7 kimlikli cins köpeğin de bakımını yaptıklarını belirten Coşar, şöyle konuştu:
"Burada bulunan ve 'mahkum' diye tabir ettiğimiz, yani bir suça karıştıkları belirlenen hayvanlar da burada bakıma alındı. Bu hayvanlar için özel kafesler yaptık. Günlük yem ve su ihtiyaçlarını karşılıyoruz. En iyi şekilde barınmaları bizim için çok önemli çünkü onlar burada emanet. Bugüne kadar mahkum hayvanlarımıza en iyi şekilde baktığımıza inanıyorum bundan sonra da yine aynı şekilde bakmaya devam edeceğiz. Hayvan sahipleri tutuklu oldukları için bu kişilerin yakınları zaman zaman buraya gelip hayvanları ziyaret ediyor. Nasıl oldukları hakkında bilgi alıyorlar."
- Dövüş horozlarının yaraları sarıldı
Coşar, geçtiğimiz günlerde Erzurum'da bir dernekte "güzellik yarışması" adı altında yapılan horoz dövüşünde, polis tarafından el konulan horozların da bakımlarının kendileri tarafından yapıldığını söyledi.
Barınağa getirilen eğitimli cins horozlar için bir kişinin özel olarak görevlendirildiğini dile getiren Coşar, şunları kaydetti:
"13 horoza özenle itinayla bakım yapılıyor. Bir arkadaşımız sabahtan akşama kadar horozlarla ilgileniyor. Temizliği ve beslenmeleri yapılıyor. Horozlar da emanet oldukları için onlara en güzel ortamı oluşturmaya çalıştık. Özel kafesler hazırlandı ve dövüş horozu oldukları için yaptığımız özel kafesler sayesinde birbirlerini görmeleri, birbirlerine saldırmaları engellendi. Bir dernekte dövüştürülürken ele geçirilen bu horozların üzerleri yara bere içindeydi. Horozların tedavisini yapmak için büyük uğraş veriyoruz. Beslenmelerini iyi yapmamızın amacı yaralarının kısa sürede iyileşmesi. Normalde bunları dövüştürmek, katliam gibi bir olay. Bilinçli bir şekilde beslemek ayrı, sırf kavga için beslemek farklı bir olay. Umarım horozların üzerlerindeki yaralar kısa sürede iyileşir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER