ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 13:19

Onların işi 'acil'


Ölümcül vakalarda hastalar 5 dakika içerisinde hastaneye yetiştirilirse, yüzde 70 oranında kurtarılabiliyor. Bu oran 25 dakika içerisinde yüzde 50'ye, bir saat içerisinde ise ne yazık ki sıfıra düşüyor.

Türkiye’de sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi gelişen teknolojinin de kullanımıyla her geçen gün artarken özellikle acil servis hizmetinin önemi diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Her meslekte risk olsa da acil sağlık hizmetinde ’sıfır hatanın’ öngörüldüğü günümüzde, acil servis doktorları dünyanın en zor mesleğini icra ediyor.

Acil sağlık hizmetinde müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak amacıyla alanında iddialı doktorların görev yaptığı Özel Avrupa Hospital’da, acil servis 4 doktora emanet. Dr. Adnan Karacadağlı, Dr. Metin Happani, Dr. Nesrin Özcaş ve Dr. Ümit Gül’ün hizmet verdiği hastanede her gece saniyelerle yarışılıyor.

İşlerinin zorluklarını anlatan Dr. Adnan Karacadağlı, kronik rahatsızlıkların sayısındaki artışın acil sağlık hizmetinin önemini daha da ön plana çıkardığını belirtti. Her meslekte risk olduğun belirten Dr. Karacadağlı, “Her meslek zordur ama acil doktoru olmak daha da zordur. Çünkü burada sıfır tolerans vardır. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, günümüzde kalp krizi geçiren kişilerin, ne yazık ki yalnızca yüzde 50'si hastaneye canlı olarak yetiştirilebiliyor. Kısacası, yaşamda kalma savaşından galip çıkmak büyük ölçüde ilk müdahalenin hızla yapılmasına bağlı. Yine dünya sağlık örgütünün açıklamış olduğu rakamlara göre, ölümcül bir rahatsızlığı olan kişi, şayet 5 dakika içerisinde hastaneye yetiştirilirse, yüzde 70 oranında kurtarılabiliyor. Bu oran 25 dakika içerisinde yüzde 50'ye, bir saat içerisinde ise ne yazık ki sıfıra düşüyor.’’

Gerek poliklinik gerekse acil servis hizmeti için her gün çok sayıda hastayı ağırlayan acil doktorlarından Dr. Metin Happani ise ’tıbbi anlamda hastanın fiziksel ya da duygusal yönden tehlike içerisinde bulunduğuna inanılması’ olarak tanımlanan acil sağlık hizmetinin hata kabul etmez branşlardan olduğunu söyledi.
Dr. Nesrin Özcaş da, “Acil tıp; tıp biliminin, hem en eski hem de en son dallarından biri. Ancak tıpta bir bölüm olarak resmen kabulü 1960'lı yıllara rastlıyor. Günümüzde de ilerleyen teknolojiyle birlikte acil tıp, hızla yapılması gereken her türlü tedavi sürecini desteklemektedir.” dedi.

Acil servis doktorlarından Ümit Gül ise acil sağlık hizmeti ve ilk yardımın önemine dikkati çekerek, şunları söyledi: “Bilindiği gibi ülkemizde kazalar ve acil dahili hastalıklarda yapılan, bilinçsiz ve yanlış müdahaleler nedeniyle binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya sakat kalmaktadır. Oysa bu sorunu aşmış ülkelerde, hem halkın ilk yardım düzeyi yeterlidir hem de acil yardım sistemlerinde çağdaş metotlar uygulanmaktadır. Kazalardan sonra meydana gelen ölümlerin yüzde 10’u ilk 5 dakikada, yüzde 50’si ise ilk 30 dakikada gerçekleşiyor. Süratli ve bilinçli ilk yardım ile yüzde 15-18 i, acil yardımla ise yüzde 20-25 i önlenebiliyor.’’
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER