ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 10:09

'Önemli kararlarınızı yaz sıcağında vermeyin'

Önemli kararlarınızı yaz sıcağında vermeyin


Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, sıcak havalarda nem oranın artmasıyla birlikte insanlarda aşırı mutsuzluk, tahammülsüzlük ve halsizliğin arttığını söyledi. Aşırı sıcak hava ve nemin insan psikolojisini etkilediğini belirten Yurtseven, “Önemli kararlarınızı yaz sıcağında vermeyin.” dedi.

Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, sıcakların insan psikolojisi üzerindeki etkileri ile baş edebilmek için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Aşırı sıcak havaların canlılar üzerinde stres yaratabildiğine dikkat çeken Yurtseven, “Stres, organizmanın uyumunu bozan olaylara ve yaşadığı değişikliğe uyum sağlama tepkisidir. Stresle beraber vücutta bir takım kimyasal değişiklikler meydana gelecektir. Kişiler karşılaştığı stres verici durumdan ya kaçacak ya da mücadele edecektir. Bazı kişi için stres yaratan bir durum bazıları için stres yaratmayabilir. Sıcak hava ve nem gibi çevresel faktörler stresle birlikte aynı zamanda kişide psikolojik bir rahatsızlık varsa bunun şiddetini artırabilir. Sıcak havadan dolayı kalp atımının hızlanması, sık sık nefes alma gibi bedende oluşan değişimler panik bozukluğu yaşayan hastalar tarafından yanlış değerlendirilip panik atakları da tetikleyebilir. Depresyon yaşayan hastalarda ise stres ikiye katlanarak keyifsizlik ve mutsuzluk durumları artabilir.” ifadelerini kullandı.

Sıcaklarda uyku problemleri çok görüldüğünden yetersiz uyku, bitkinlik, yorgunluk ve sinirlilik durumlarının ortaya çıkacağını hatırlatan Yurtseven, “Amerika’da sıcak havalarda daha fazla korna çalındığına dair çalışmalar mevcuttur. Özellikle tahammülsüzlük ve öfke durumları sıcaklarla beraber artmaktadır. Yapılan çalışmalarda sıcak havalarda suç oranlarının arttığına dair istatistik veriler de vardır. Yüksek sıcaklık doğrudan saldırganlığı yükseltir ve duyarlılığı artırarak bedeni ve zihni etkilemektedir.

Özellikle nem arttıkça mutluluk, sevecenlik ve dinç olmak gibi kendimizi iyi hissetmemize neden olan duygularımız azalmaktadır. Yani tüm bunlar aşırı sıcak havalarda huzursuz, rahatsız, huysuz ve aksi hissedeceğimizi gösteren belirtilerdir. En basiti aşırı sıcaklarla beraber dışarıdaki aktivitelerde azalma olacak bu bile hayal kırıklığı ve huzursuzluk yaratabilecektir. Aynı zamanda hareket kısıtlılığı ve fiziksel aktivite yoksunluğundan insanlar depresif bir duruma girebilirler. Yüksek ısının risk almayı arttırdığı da bilinmektedir. Bu durumda kişiler düşünmeden hareket edip sağlıksız kararlar verebilmektedir.” şeklinde konuştu.

“Özellikle dikkat gerektiren işler için sıcaklığın artması olumsuz etki göstermektedir.” diyen Yurtseven, şunları söyledi: “Hafıza ile ilgili çalışmalarda uzmanlar 22 derecenin en uygun derece olduğunu belirtirler. 22 derecenin altında ya da çok üstünde olan hava durumlarında kişilerde hafıza ve dikkatin azalacağı belirtilmektedir.”

Yurtseven, sıcak havaların vereceği olumsuzluktan kaçınmak için şu önerilerde bulundu: “Önemli kararlarınızı erteleyin. Aşırı stres durumunda öfke yaratacak ortamlardan uzaklaşın. Trafiğe çıkmadan psikolojik yönden kendinizi hazırlayın. Önemli işlerinizi serin ortamlarda gözden geçirin. Açık renkli kıyafetler tercih edin. Akşam serinliğinde fiziksel aktivite yapın.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER