ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 16:36

Önder kadınlar Ankara'yı gezdi


Çankaya Belediyesi’nin kadınları bilinçlendirmek için başlattığı Önder Kadın Sağlıkçılar Projesi kursiyerleri, eğitimlerin yanı sıra Ankara’yı tanıma imkanı buluyor.

Çankaya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilen Önder Kadın Sağlıkçılar Projesi, Ankara’nın en fazla göç alan bölgeleri olan Çankaya ilçesi Zafertepe, Bademlidere ve Mimar Sinan mahallelerini kapsıyor. Nisan ayında 'Liderlik ve İletişim Becerileri' ile başlayan ilk dersi, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın eşi Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Tanık verdi. Sosyolog Şayan Çamlıöz ve Sosyolog Sevgi Bandırma Sevimli de 'Toplum sağlığı', 'Kamu kurumlarının faaliyetleri', 'Kamu kurumları ile iletişim yöntemleri' ve 'Dilekçe yazma' konularında kadınları bilinçlendirdi.

Önder Kadın Sağlıkçılar, bu projeyle, temel sağlık bilgileri, kamusal alanlardan yararlanma, kamu kurumlarına dilekçe ile başvurmanın yolları, kadın haklarına yönelik hukuksal bilgiler gibi konularda bilinç kazanarak hem kendilerine hem de çevrelerindeki kadınlara fayda sağlamış olmanın mutluluğunu, Anıtkabir ziyareti ile taçlandırdı. Önder Kadınlar, Anıtkabir ziyaretinin ardından Ankara Kalesi’ni de gezdi.

SERTİFİKALARINI HAZİRAN’DA ALACAKLAR

Nisan ayının son haftasında eğitimlerine başlayan Önder Kadın Sağlıkçılar, ilk ders olarak 'Liderlik ve İletişim', ikinci ders olarak da 'Kamu Kurumlarından Yararlanma' konularından sonra 'Toplumsal cinsiyet' konusuna 27 Mayıs’ta başlayacak. Çocuk sağlığı konusundan oluşan ve 15 Haziran’da son bulacak dördüncü bölümün ardından eğitime ara verilecek. Eylül ayında eğitimlere tekrar başlanacak.

Mahallelerde eğitilen kadınların, çevrelerine öğrendiklerini aktarması hedefiyle hayata geçirilen projeye en az ilkokul mezunu ya da okur yazar olan tüm 18-65 yaş arası kadınlar katılımda bulunuyor. Önder Kadın Sağlıkçılar eğitimleri, konusunda uzman, doktor, psikolog, sosyal güvenlik uzmanı ve avukatlar tarafından sağlanıyor. Dört bölümden oluşan eğitimlere katılan kadınlara, 'Önder Kadın Sağlıkçılar Eğitimi Katılım Sertifikası' verilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER