ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 14:18

On-line sistem geliyor

On-line sistem geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı akaryakıt kaçakçılarına teşhir ve ağır cezaı ile ilgili detaylarını açıkladı.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, serbest dolaşıma giren akaryakıtın, giriş noktasından başlayarak tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreci izleyecek bir on-line sistem kurulacağını açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ‘Akaryakıt Kaçakçılığı Yasa Tasarısı’ hakkında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisleri’nde basın açıklaması yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından bu sistemin kurulacağını belirten Bakan Yazıcı, “Bu sistem, ürünlerin anlık takibini yapacak. Firmaların kapasite raporlarında belirtilen miktarlardan fazla akaryakıt harici petrol ürünü temin etmesini engellemek amacıyla ‘uygunluk yazısı’ uygulaması başlatılacak. Kaçakçılığa ilişkin bilgilerin yer alacağı bir veritabı kuracağız.” ifadelerine yer verdi.

Yeni yasa çıkarsa, kaçakçılık fiilinden dolayı kesinleşmiş mahkumiyet kararı olan gerçek veya tüzel kişilere lisans verilmesi yolunun tamamen kapandığını bildiren Yazıcı, “Böylece, lisans sahibinin tüzel kişi olması durumunda söz konusu tüzel kişilikte suçun işlendiği tarih itibariyle yüzde 10’dan fazla paya sahip ortaklar ile görevden ayrılmış olan ve halen görevde bulunan yönetim kurulu başkan ve üyelerine, temsil ve ilzama yetkili olanlara lisans verilmesi engellendi.” dedi.

AKARYAKIT TANIMI YENİDEN YAPILDI

Yeni yasa tasarısında, akaryakıt tanımının yeniden yapıldığının altını çizen Yazıcı, hangi ürünlerin akaryakıt kavramı içine girdiğini ayrıntılı olarak belirttiklerini söyledi.

LİSANS SAHİPLERİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ YENİDEN BELİRLENDİ

Hayati Yazıcı, bazı akaryakıt istasyonlarında yapılan denetimlerde, yerleşim planına aykırı olacak şekilde kaçak ve kayıt dışı yapılanmaların ortaya çıktığını kaydetti. Mevcut yasada bununla ilgili herhangi bir düzenlemenin olmadığını vurgulayan Yazıcı, “Lisans sahiplerinin yükümlülükleri arasına, ‘Kaçak akaryakıt veya sahte ulusal marker elde etmeye, satmaya ya da herhangi bir piyasa faaliyetine konu etmeye yarayacak şekilde inşaat ruhsatı ve eklerinde yer alan mimari, tesisat ve benzeri projelerine aykırı sabit ya da seyyar tank, düzenek veya ekipmanı bulundurmamak’ eklendi.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER