ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:03

OMV'ye yeni dava yolda

OMVye yeni dava yolda


Temiz Ünye Çevre Platformu(TÜÇEP) Sözcüsü Mehmet Şensoy, Terme ilçesine Avusturya enerji devi OMV firması tarafından inşa edilen doğalgaz çevrim santralinin faaliyete geçtiğini belirterek "Açtığımız davada firmanın lisansı iptal edildi. Bakanlar Kurulu kararı ile yeni lisans verdiler. Ona da dava açma hazırlığındayız." dedi.

    Mehmet Şensoy, Terme'nin Kozluk mevkine Avusturya enerji devi OMV firması tarafından yapılan doğalgaz çevrim santrali ile ilgili sürdürdükleri hukuksal mücadele hakkında bilgi verdi. Daha önce TÜÇEP tarafından açılan davada söz konusu santral arazisinin tarım arazisi olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararının verildiğini hatırlatan Şensoy, "Geçtiğimiz aylarda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından, geçici 14`üncü madde çerçevesinde, daha önce iptal edilmiş bazı elektrik üretim lisanslarına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan görüş istedi. OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali içinde görüş talep eden EPDK, Bakanlık`dan gelen ve projenin 'geri dönülemez bir noktaya geldiği ve kamu yararına olduğu' yönündeki görüşü alarak, iptal edilen lisansını 4 Haziran 2013 tarihinden geçerli olmak üzere geri verdi. Açıkçası Bakanlar Kurulu kararı ile firmaya iptal edilen enerji lisansını tekrar verdiler." şeklinde konuştu.

    "YALNIZ KALDIK"

    Sürdükleri hukuksal mücadelede yalnız kaldıklarını vurgulayan TÜÇEP Sözcüsü Mehmet Şensoy, "Şuanda OMV firması yeni enerji üretim lisansını alarak faaliyetine başladı. Doğalgaz çevrim santrali faal olarak elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Biz EPDK'ya firmanın durumunun ne olduğunu soran bir metin gönderdik. Tarafımıza bilgi edinme yasası çerçevesinde gelecek cevap ile OMV'nin verilen enerji üretim lisansına tekrar dava açacağız. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin desteğini almayı planlıyoruz. Çünkü sürdürdüğümüz fiziksel ve hukuksal mücadelede çok yalnız kaldık." diye konuştu.

    TÜÇEP Sözcüsü Mehmet Şensoy, Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul hakkında açtıkları davada savcılığın takipsizlik kararı verdiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER