ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 21:34

OMÜ Senatosu: 17 Aralık sonrası yaşananları hayretle izliyoruz


17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası yaşanan gelişmeleri hayretle izlediklerini belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Senatosu düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı.

Vesayetin her türlüsüne karşı olduklarını belirten OMÜ Senatosü açıklamasında, tam demokratik hukuk devletinin yolunun, vesayetçi anlayıştan ve kayıt dışı siyasetten değil, bağımsız ve tarafsız adil yargı ile yetkisini milletten alan ve milletine hesap verebilen yönetimlerden geçtiğini belirtti.

Türkiye’nin gönül coğrafyasına örnek olacak yeni bir demokratikleşme çabası içinde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi: "Medeniyetler beşiği, mümbit Anadolu topraklarında bin yıldan beri devam eden beraberliğimizi, birlikte yaşama arzu ve isteğimizi bozmaya yönelik düşmanca saldırılara zaman zaman maruz kalan milletimiz, fedakârlığı, engin feraset ve basireti ile bunları aşmış ve bugünlere gelişimizi sağlamıştır. Son zamanlarda kamu vicdanını yaralayıcı biçimde devam eden topluma, siyasete, devlet-toplum ilişkilerine biçim vermeye yönelik bir takım çabaları hayretle izlemekteyiz. Bu çabalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurum ve kuruluşlarına karşı küresel finansal güçlerin ve adaletsiz dünya egemenlerinin bir tertibi ile karşı karşıya bulunduğumuza dair kanaatlerimizi kuvvetlendirmektedir. Bu güçler ellerindeki her türlü araç ve aracıları kullanarak ülkemizin geleceğini karartmak gibi bir cüret ve gayret içinde görünmektedirler. Ezel ve ebet denince akla ilk gelen toplumlardan olan milletimizin halkının öz değerlerine sahip çıkarak yaşanan zorlukları bertaraf edeceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Yaşamış olduğumuz süreç, milletimize, bir kez daha sabır, metanet ve basiretle adımlarını sıklaştırmasını, demokrasinin vazgeçilmezi sayılan geleneksel ve kamusal tüm aktörlere, demokratik teamüllere ve geleneksel rollere uygun davranmalarını zorunlu kılmaktadır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER