ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 12:44

OMÜ heliport pisti hizmete girdi


OMÜ Acil Servisi önünde yapılan helikopter iniş alanı (Heliport), sözleşmeye göre planlanan iş bitim tarihinden önce tamamlandı. Pistte, ilk helikopter inişi denemesi yapıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesindeki Acil Servis önüne yapılan heliporta helikopter inerken alınacak önlemler ve olası bir kaza anındaki müdahalelerle ilgili eğitimlerin tamamlanmasının ardından, heliporta ilk helikopterin iniş denemesi başarıyla yapıldı.

Helikopteri kullanan pilotlar yaptıkları açıklamada pistin iniş ve kalkışa son derece uygun olduğunu belirttiler. Toplam 6 bin 800 metrekare kapalı alana inşa edilmiş olan heliportta, 188 aracın park edebileceği kapalı otoparkla birlikte, 800 metrekarelik alana inşa edilmiş bir kafeterya da bulunuyor. Heliport böylece artan otopark ihtiyacına da cevap verecek. Kafeteryanın üzeri yükseltilerek inşa edilmiş olan helikopter pisti, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alınacak H2 Heliport İşletim Ruhsatı işlemlerinin bitmesine müteakiben, hava ambulansları için hizmete açılacak. Uluslararası helikopter inişlerine de açık olacak olan heliportun gece uçuşlarına uygun olması için tüm altyapı işleri tamamlandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER