ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 11:50

OMÜ hava taksi dönemini başlatacak

OMÜ hava taksi dönemini başlatacak


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Uçuş Okulu, vatandaşlara pilot eğitimi vermenin yanı sıra iller arası “Hava Taksi” dönemini de başlatacak.

Samsun’un 19 Mayıs ilçesindeki İl Özel İdaresine ait pist ve eski TEKEL depoları yapılan protokolle OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne devredilmesinin ardından uçuş okulu kurulması çalışmalarına başlandı. Uçuş okulu bünyesinde 3 tanesi uçuş yapabilecek diğerleri motor ve gövde eğitiminde kullanılacak olan 7 uçaktan ikisini teslim alan OMÜ, Anadolu Üniversitesi’nin ardından ilk 5 yılda atacağı adımlarla bu alanda ikinci sırada yer almayı hedefliyor. Projelerini ileriye dönük yaptıklarını belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde Türkiye’de ilklere talip olduklarını söyledi.

HAVA TAKSİ DAHA AVANTAJLI

Havacılık sektörünün özellikle Türkiye’de her geçen gün yükseldiğini kaydeden Akan, iller arasında “Hava Taksi” adı altında bir oluşum içine gireceklerini kaydetti. Yapılan hesaplamalarda havayolu ulaşımının karayoluna göre daha avantajlı konuma geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Akan, “Şu an bizim eğitim için aldığımız uçaklar gibi olan modellerle Ankara’ya gitmeye kalksanız otomobilden daha az benzin harcamış oluyorsunuz. Özellikle uçuş okullarına yakıt ÖTV’siz verildiği için bizim uçaklarımız 100 kilometrede 10-12 litre benzin harcayacak. Buda karayoluna nazaran önemli bir avantaj sağlayacak. Buradan yola çıkarak ilerleyen dönemde iki kişilik uçaklarla iller arası ‘HavaTaksi’ dönemini başlatmayı düşünüyoruz.” dedi.

İHA’LARIN GÖVDESİNİ ÜRETECEĞİZ

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi olarak alt yapı anlamında çok avantajlı olduklarını sözlerine ekleyen Hüseyin Akan okul-sanayi işbirliği adına projeler üretmek için OMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM)’ni kurduklarını vurguladı. UZAYTEM olarak 40 bin Euro'luk bir projeye başladıklarını belirten OMÜ Rektörü Akan, “Bizim sahip olduğumuz imkânlar Türkiye’de az bulunur şeyler. Şu an pistimizin yanı sıra büyük uçaklarında girebileceği 3 tane 5 bin metrekarelik hangarlarımız var. Onun yanında atölye olabilecek küçük hangarlarımız mevcut. TAİ uçak motor sanayii ile UZAYTEM arasında bir protokol imzalanarak onların deneylerde kullanacağı insansız hava araçlarının gövdesini bizim üniversitemiz yapacağız. Proje çalışmalarına başlandı. Bu merkez 5-10 yıl sonra hiç ummadığımız bir noktada olacak. Yapımı devam eden 15 bin metrekarelik kapalı fakülte inşaatı büyük bir hızla devam ediyor. Bu binanın parası Kalkınma Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bunun dışında laboratuvarların kurulması, uçakların ve simülatörün alınması ise daha çok bizim bilimsel araştırma proje fonundan karşılanıyor.” diye konuştu.

İSTEYEN HERKES PİLOT EĞİTİMİ ALACAK

Uçuş okulunda Türkiye’nin yanı sıra dünyanın ihtiyaç duyduğu pilotları, havacılık elamanlarını, havacılık ve uzay mühendislerini yetiştirecek kapasitede donatıldığını kaydeden Akan, “Uçuş okulu pahalı ve maliyetli bir iş ama bunun yanı sıra öğrencilerinde iyi para ödediği bir bölüm. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de havayolu ulaşımı hep yukarıya doğru bir ivme kazanıyor. Her yıl uçan insan sayısının artacağı var sayılıyor. Bunun bağlamda uçak ve pilot ihtiyacı da aratacak demektir. Yani bu ne demek bizim bölümümüzden mezun olacak olanlar önümüzdeki 10-15 yıl boyunca kapışılacak. Biz bölümümüzü halkımıza da açacağız. Uçuşa meraklı 50 yaşında biriside gelip uçuş okulumuzdan eğitim alabilecek. Çünkü bugün ikinci el bir uçak 100-150 bin liraya satılıyor. Bu tür uçak almak isteyen uçuş meraklıları her yerde olduğu gibi kentimizde de var. Ama bunlar bakım ve pist olarak lojistik anlamda yer bulmada sıkıntı çekiyorlar. Bunun için bizim uçuş okulumuz uçaklaşmayı da arttıracak.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER