ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 11:47

-Ombudsman'dan emeklileri sevindiren karar


ÖZCAN YILDIRIM - Kamu Başdenetçisi (ombudsman) Nihat Ömeroğlu, emeklilerin başvurusu üzerine, yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları ve sağlanan yardımlardaki farklılıkların aynı konumdakiler arasında eşitsizliğe yol açmaması için gerekli yasal ve mevzuat çalışmalarının yapılması hususunda tavsiyede bulundu. 2000 yılından sonra emekli olanların maaşlarında artışın yolunu açan tavsiye kararı konusunda son sözü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verecek.
Abdullah Talayhan, Müzeyyen Abanoz, Rahmi Düzakar, Fetullah İnam, İbrahim Avcı, İbrahim Türkan, Nuh Mete Özcan ve Yunis Kaya adlı emekliler, "İntibak Yasası"ndan (01.03.2012 tarih ve 6283 sayılı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun) faydalanamamaları nedeniyle emekli maaşlarının düşük olması ve farklı sosyal güvenlik kurumlarından emekli olmaları nedeniyle emekli maaşları arasında ciddi farkların bulunması nedeniyle Kamu Denetçiliği Kurumu'na bu yıl içerisinde farklı tarihlerde başvurdu.
Yapılan değerlendirmede, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun inceleme konusu kapsamında başvuran şikayetçilerin büyük çoğunluğunun 2000-2001 yıllarında emekli olduğu dikkate alındığından, özellikle de bu dönemlerde gerçekleşen büyüme hızlarının yaşlılık aylıklarına yansımalarının şikayetçilerin belirttiği şekliyle aynı konumda olanlar arasında eşitsizliğe yol açıp açmadığının değerlendirilmesi gerektiği kanaatine varıldı.
-Tavsiye kararından
Şikayetleri kabul eden Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, SGK'ya "Şikayetçilerin 'İntibak Yasası'ndan yararlanamaması hususuyla ilgili olarak, yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları ve sağlanan yardımlardaki farklılıkların aynı konumdakiler arasında eşitsizliğe yol açmaması için gerekli yasal ve mevzuat çalışmalarının yapılması (aktüeryal dengeler ile büyüme hızları göz önünde bulundurularak)" tavsiyede bulunulmasına karar verdi.
SGK, tavsiye kararı üzerine tahsis edilecek işlem ya da tavsiye edilen çözümün uygulanabilir nitelikte görülmediği takdirde gerekçesini 30 gün içerisinde Kamu Denetçiliği Kurumu'na bildirecek.
-Emekliler kararın uygulanmasını bekliyor
Türkiye Emekliler Derneği'nin Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şikayetçiler arasında yer alan İbrahim Avcı'nın üyeleri olduğunu belirterek, tavsiye kararının Kamu Denetçiliği Kurumu'nun emekliler arasındaki eşitsizliği kabul ettiği anlamına geldiğini söyledi.
Yazıcıoğlu, 2000 yılı sonrası emekliler için de "İntibak" gerektiğinin tespit edilmesi ve gerekli yasal düzenlemenin yapılması konusundaki kararının memnuniyet verici olduğunu ifade ederek,"Kararla emekliler arasında norm ve standart birliği bulunmadığına, aylıkların seviyesi, koruma kapsamına alınan tehlikeler ve hak kazanma şartları bakımından belirgin farklılık olduğuna kanaat getirilmiştir. Emekliler bu tavsiye kararının yerine getirilmesini hükümetten beklemektedir" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER