ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:25

"Ölüm belgesini yalnızca hekimler verecek"


Amasya’nın Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Sibel Çalık, ölen kişilere ait bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını sağlayan Ölüm Bildirim Sistemiyle (ÖBS) 'ölüm belgesi' verme yetkisinin yalnızca hekimlere tahsis edildiğini söyledi.

Sibel Çalık, ölüm istatistiklerinin eksiksiz, hızlı ve daha kaliteli şekilde derlenmesi için, Sağlık Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumu ile veri alışverişi sağlayabilen, genişlemeye müsait, tek veri tabanında ve kurumsal hiyerarşik yapıda yönetilebilen 'Ölüm Bildirim Sistemi'nin Merzifon’da hizmete başladığını belirtti.

Ölüm belgesi olmadan hiç kimsenin defin işleminin yapılmasına izin verilmeyeceğine dikkat çeken Çalık, "Ölüm belgesi mesai saatleri içerisinde Toplum Sağlığı Merkezi hekimi tarafından, mesai saatleri dışında ise nöbetçi aile hekimleri tarafından verilecektir.” dedi.

Nöbetçi aile hekimi ve toplum sağlığı hekimine 0507 479 9080 numaralı telefon hattından ulaşılabileceğini kaydeden Çalık, “İlçemizde uygulanmaya başlanan bu sitem sayesinde, bundan sonra köy ve mahalle muhtarları tarafından defin ruhsatı verilmeyecektir. Bu yüzden ilçemizde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için sağlık kurumu dışındaki ölüm olaylarını, nöbetçi aile hekimi ve toplum sağlığı hekimine bildirebilirler. Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen bu uygulama ile vatandaşlarımızın acılı anlarında ölüm belgesinin kim tarafından ve nasıl verileceği hususunda meydana gelebilecek aksaklıkların önüne geçilecektir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER