ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2012 Cumartesi 15:07

Oltayla 1,5 metrelik kalamar yakalandı


Marmaris'te bir amatör balıkçı tarafından oltayla 1,5 metre boyunda, 11 kilogram ağırlığında dev kalamar yakalandı.
    
Selimiye köyünde restoran işletmecisi Zeki Somuncu tarafından oltayla yakalanan dev kalamar, ilk defa bu kadar büyük bir kalamarla karşılaşan vatandaşları şaşırttı.
    
Yıllardır bölgede avlandığını ve çok sayıda kalamar yakaladığını belirten Somuncu, son yakaladığı kalamarın diğerlerinden yaklaşık 10 kat daha büyük olduğunu söyledi.
    
Kalamar yakalamak amacıyla restoranın iskelesinden ''kalamar salası'' ismini verdikleri özel bir olta attığını anlatan Somuncu, ''Çok geçmeden oltaya bir şey takıldı, ama çok ağırdı. Misinanın bu ağırlığı kaldıramayacağını düşünerek, aynı yere ahtapot salası bıraktım. Ağırlık ahtapot salasına sarılınca da çekmeye başladım'' dedi.
    
Yakaladığının dev bir kalamar olduğunu görünce çok şaşırdığını vurgulayan Somuncu, ''Yıllardır kalamar avlarım, en büyüğü 1 kilogramı geçmezdi, ama bu tam 11 kilogram geldi. Kocaman kafasının uzunluğunu 1 metre 15 santim olarak ölçtüm. Bacaklarıyla boyu toplam 1,5 metre. Sanırım bu, Türkiye'de görülen ve yakalanan en büyük kalamarlardan biri'' diye konuştu.
    
Somuncu, yakaladığı kalamarı müşterilerine tavada veya ızgarada pişirip servis edeceğini ifade etti.
    
Köylülerden Kadir Akgül ise ''45 yaşındayım, köyümde bu kadar büyük kalamar yakalandığına, şimdiye kadar ne şahit oldum ne de duydum. Bildiğim kalamarın en büyüğü 1 kilogram olur. Bunu görünce çok şaşırdım, biraz da ürktüm doğrusu. Denizde böylesine dev bir kalamarla karşılaşmak istemem'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER