ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:31

Oltalar, şehit annesine destek için atılacak


Olta Balıkçılığı Federasyonu (OBAF) Başkanı İsmail Atalay, 3. Ulusal İsrail Sazanı Yarışması'nın gelirini, Uşaklı Eşe Eğerci'nin şehit oğlu için ödenen tazminat ve maaşıyla yaptırdığı okul inşaatına katkı amacıyla bağışlayacaklarını söyledi.
     Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada merkezi Uşak'ta bulunan OBAF tarafından düzenlenen 3. Ulusal İsrail Sazanı Yarışması'nın 8-9 Haziran tarihlerinde Eşme ilçesi Üçpınarlar göletinde yapılacağını kaydetti.
     Eşme Kaymakamlığı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin yarışmaya destek verdiğini ve bu yıl 300 kişinin katılmasını beklediklerini ifade eden Atalay, elde edilecek gelirin Eşme ilçesinde yapılacak okula bağışlanacağını bildirdi.
     Atalay şöyle konuştu:
     "Bilindiği gibi Uşaklı şahit annesi Eşe Eğerci 15 yıl önce Hakkari Yüksekova'da şehit olan oğlu Mustafa Eğerci'nin şehitlik tazminatı ve bugüne kadar ödenen maaşın bir kuruşuna dokunmayarak okul yapımı için bağışladı. Biz amatör balıkçılar şehit annesinin bu onurlu hareketinin ardından federasyon üyelerimizle ne yapabileceğimizi konuştuk. Federasyon üyelerimizin tamamının aldığı kararla 3. Ulusal İsrail Sazanı Yarışması'nın gelirinin tamamını Eşme'de şehit annesinin bağışladığı parayla yapılacak olan okul inşaatına katkı yapmaya karar verdik. Çorbada tuzumuzun olması, şehit annemizin yanında olduğumuzu göstermek için böyle bir karar aldık. Yarışmadan elde ettiğimiz geliri Eşme Kaymakamlığı'na teslim edeceğiz"
    
     -"İsrail sazanı ile mücadeleye dikkat çekiyoruz"-
    
     Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek yarışmayla, istilacı balık olarak bilinen ve İsrail Sazanı olarak adlandırılan Carrasius türü balıkla mücadeleye dikkat çekmeyi amaçladıklarını da dile getiren İsmail Atalay, Haziran ayının Carrasius türü balıkların üreme dönemi olduğuna dikkati çekti.
     İlk iki yarışmanında Üçpınarlar göletinde düzenlendiğini ve toplam 400 kişinin katıldığını söyleyen Atalay, "İki yarışmada gölden yaklaşık 4 ton İsrail Sazanı yakaladık. Gölette hala çok sayıda İsrail Sazanı var. Bu balık türünün yok edilmesi neredeyse imkansız. Bu yarışmayla istilacı balıkların yayılmasına dikkat çekmek istiyoruz. Yarışma Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde görevli Prof. Hasan Musa Sarı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yıldız Bolat gözetiminde yapılacak" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER