ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 16:31

Ölen işçiler tecrübesiz miydi?

Ölen işçiler tecrübesiz miydi?

Soma'da meydana gelen maden yangını sonucunda hayatını kaybedenlerin çoğunun tecrübesiz olduğu iddia ediliyor.


Manisa'nın Soma İlçesi'nde salı günü Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait maden ocağında meydana gelen facianın bilançosu giderek ağırlaşırken, yaşamını yitirenlerin çoğunun tecrübesiz işçiler olduğu ortaya çıktı.

Trafo yangınının başlamasıyla çıkan panikte hemen çıkışa yönelen acemi işçiler korbonmonoksit gazından yoğun olarak etkilenip yaşamlarını yitirdi, tecrübeli işçilerin çoğu da madenin derinliklerine kaçıp hayatta kalmayı başardı.

Kömür ocağındaki facianın üçüncü gününde kurtarma çalışmaları güçlükle sürdürülüyor. Çalışmalar, karbonmonoksit gazının yükseldiği anlarda durduruluyor. Ekipler, günledir bir yandan kurtarma çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da olayın seyriyle ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Buna göre, patlamanın hemen sonra paniğe kapılan işçilerden tecrübesiz olanların, çıkış kapısına doğru koşmaya başladıkları, bu nedenle de, havanın da etkisiyle maden içerisine hızla yayılan korbonmonoksit gazından en büyük oranda etkilendikleri belirlendi. Uzmanlar bu işçilerin, gaz maskelerini takmalarına rağmen maruz kaldıkları yoğun karbonmonoksit gazından dolayı hayatlarını kaybettiklerini belirlendi. Ancak daha tecrübeli olan işçilerin, madenin derinliklerine doğru kaçtıkları, gaz maskelerini düzenli kullandıkları bu sayede de hayatta kaldıkları tespit edildi. İşçilerle yapılan görüşmelerde de sağ kurtulanların büyük bir bölümünün bu yöntemi kullandıkları saptandı.

Yine vardiya değişimi sırasında yaşanan faciada, 8 – 16 saatleri arasında çalışan işçilerin, tam çıktıkları anda yangının çıkmasından dolayı gerekli ekipmanlarını almadan arkadaşlarının yardımına koştukları bu işçilerden de hayatını kaybedenlerin çok olduğu araştırmalarda ortaya çıktı.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER