ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 12:50

"Olbia Kanyonu, Akvaryum için yerle bir edildi"

"Olbia Kanyonu, Akvaryum için yerle bir edildi"


Antalya Kent Konseyi Üyesi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, 1990’lı yıllarda Antalya’nın 11 doğal anıtından biri olarak ilan edilen Olbia Kanyonu’nun Dev Akvaryum’un görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle yerle bir edildiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Neyişçi, Konyaaltı ilçesi Arapsuyu mevkiinde bulunan kanyonun geçtiğimiz günlerde belediyeye ait dozerlerle yıkıldığını söyledi. Söz konusu yerin Antalya’nın travertenleri olduğunu belirten Neyişçi, Konyaaltı Plajı ve Akdeniz’le kucaklaşan kanyonun yaklaşık 1 milyon yaşında olduğunu aktardı.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi tarafından 1990’lı yılların başında belirlenen ‘Antalya’nın 11 Doğal Anıtı’ndan biri olarak ilan edildiğini hatırlatan Neyişçi, "Kanyonun bitip Konyaaltı Plajı’yla bütünleştiği düzlüğe önce Mini City inşa edildi. Ancak çalışmayan bu yer daha sonra kanyona dönüştürüldü. Akvaryumun önünü kapattığı, görünürlüğünü engellediği düşüncesiyle olacak, kanyonun son kalesi geçenlerde belediyenin dozerleriyle yerle bir edildi." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER