ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2013 Pazartesi 22:36

Okuma salonu idarecileri, öğrenci ve velileriyle iftarda bir araya geldi

Okuma salonu idarecileri, öğrenci ve velileriyle iftarda bir araya geldi


Kars genelinde maddi imkansızlıklar sebebiyle dershaneye gidemeyen öğrencilere ücretsiz eğitim hizmeti sunan SODES destekli okuma salonları, öğrenci ve velileriyle düzenlediği iftar programında bir araya geldi.

Bekir Bey Erkek Öğrenci Yurdu'nda gerçekleştirilen iftar programına Kars’ın hayırsever işadamları da katıldı. İftar topunun atılmasıyla açılan oruç sonrası konuşan Okuma Salonları Müdürü Yusuf Bakır, Karslı işadamları ve Kars Valiliği Sosyal Destekleme Projesi (SODES) sayesinde okuma salonları açarak bütün çocuklara hak ettikleri eğitim desteğini sağlamaya çalıştıklarını, bugün ise öğrencilerinin velileriyle iftar programında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bu yılın başından itibaren 6, 7 ve 8. sınıflardaki bin öğrenciye hizmet veren okuma salonlarının Kars genelinde 7 şubeyle eğitim hizmeti sunduğunu ifade eden Bakır, çocukların huzurlu ve güvenli bir dünyada yaşamasının herkesin rüyası olduğunu belirtti. Bakır, "Bütün çocuklar iyi şartlarda yaşamalı, sevgi ve şefkatle korunmalı. Her çocuk, iyi eğitim almak ve sıcak bir ortamda derslerine çalışabilmek ister. Ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları sıcacık yuvalarında, iyi mekânlarda yaşarken bir şekilde hayatın gerisinde kalmış ve zor şartlarda mücadele verenler var. Bizler bu değerli insanlara ulaşma gayretindeyiz." dedi.

HER ÇOCUĞUN HAK ETTİĞİ EĞİTİMİ VERECEĞİZ

Bakır, özellikle doğuda, her çocuğun hak ettiği ama faydalanamadığı eğitim desteğini verme iştiyakıyla damlaların deniz, tohumların fidan olabilmesi için yola çıkmış bir gönüllüler girişimi olduklarını söylediği konuşmasında, "Neredeyse tamamı kenar mahallelerde ve köylerden gelen öğrencilerimiz var. Buralardaki yavrularımızın, eğitim merkezimize gelecek maddi durumu bile olamayabiliyor. Madem o gelemiyor, o zaman biz eğitimi ayağına götürmeliyiz deyip yerinde taşımalı eğitim veriyoruz. Kendi okullarında 40 kişilik sınıflarda, eğitim gören yavrularımız, eğitim merkezlerimizde 25 kişiden az sınıflarda eğitim imkanı buluyor. 2011 eğitim öğretim yılı sonunda yüzlerce takdir ve teşekkür belgeleriyle bizi gururlandıran yavrularımız, son SBS'de de göğsümüzü kabarttılar. 8. sınıftaki talebelerimizden 450'si, çeşitli Anadolu ve fen liselerine yerleşmeye hak kazandı. Burada ihtiyaç sahibi her talebeye ulaşana kadar gayretlerimiz hız kesmeden devam edecektir. Böylelikle bölgemizde her çocuğumuza hak ettiği eğitimi vereceğiz." ifadelerine yer verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER