ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 13:26

Okula başlama yaşı değişti


Milli Eğitim Bakanlığı, "Zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak okula başlaması uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesi uygulamasından vazgeçilmeli. Veli ve okul işbirliği ile çocuğun okula başlayıp başlamamasına karar verilmesi, uygulamadaki birçok sorunu çözecek ve memnuniyetsizliği azaltacak." şeklindeki talepleri dikkate alarak, okula kayıt yaşı konusunda yönetmelik değişikliği yaptı.

        Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yer alan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 15. maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklik şöyle: "Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçeyle; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporuyla okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir."

        Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, "Geçen yıl uygulamaya konulan ve birinci yılını dolduran 4+4+4 kademeli eğitim sistemine ilişkin uygulamalardaki durum ve sonuçları tespit etmek üzere yaptığımız çalışmayı Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmuştuk. 4+4+4 Eğitim Reformunu İzleme Raporu’nda, zorunlu okula başlama yaşının 66 ay olarak tanımlanması, ancak, okula başlaması uygun görülmeyen çocuklar için sağlık raporu istenmesi uygulamasından vazgeçilmesini isteyerek, veli ve okul işbirliği ile çocuğun okula başlayıp başlamamasına karar verilmesinin uygulamadaki birçok sorunu çözeceğini ve memnuniyetsizliği azaltacağını ifade etmiş ve Bakanlıktan bu konuyla ilgili adım atılması yönünde talebimizi ilettik. Bunun üzerine çalışma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı talebimize karşılık vererek rapor isteme yaşını 66 aydan değil bir önceki yılın okula başlama yaşı olan 69-71 aylarına çekmiştir." dedi.

        "ORTAOKUL DERS SAATLERİNİ DE DÜŞÜRDÜK"

        Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda gösterdiği hassasiyeti önemsediklerini belirten Özer, "Alan değişikliği yapan sınıf öğretmenlerinden, tekrar sınıf öğretmenliğine dönmek isteyenlere bu imkânın verilmesinde de aynı hassasiyeti bekliyoruz. Ortaokul ve liselerdeki haftalık ders saatinin daha aşağıya çekilmesi yönündeki önerimiz, Bakanlık tarafından ortaokullarda haftalık ders yükü 35 saate indirilmiş; benzer şekilde, seçmeli derslerin fazlalığı çeşitli sorunlara (öğretmen ve derslik bulma vb.) neden olduğundan seçmeli ders saatinin azaltılması gerektiğini konusundaki talebimiz de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından seçmeli ders saati altıya ve ders sayısı da üç seçmeli derse indirilmişti." açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER