ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 16:23

"Okul Sporları Ödül Töreni"


Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Suat Kılıç, okul sporlarının olimpik ruhun okullara yayılmasında önemli olduğunu söyledi.
Dünya Liselerarası Şampiyonası'nda basketbol, futbol, tenis ve yüzme branşlarında dereceye giren okullar, ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle aldı.
Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da katıldı.
Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada, "Okullardan olimpiyatlara" sloganının heyecan verici olduğunu belirterek, "Bir yılın sonunda emeğin karşılığını alma aşamasına geldik. Dünya dereceleri olmasaydı, okul sporları bu kadar dikkat çekmezdi" dedi.
21 liseyi spor lisesi olarak branşa özel kurgulama çabasından dolayı Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya teşekkür eden Kılıç, "Spor alanında zihniyet dğişikliğini sağlamak için atılması gereken adımdı. MEB'nin hep desteğini aldık. Okulların salonlarını kulandık. Beden öğretmenlerini çok samimi katkılarını aldık. Bu sayede okul sporları gelişmiş oldu" diye konuştu.
- "Futbol, sessiz dilde bile sesli"
Bakan Avcı'nın konuşmasında beden dili çevirmenine dikkat ettiğini belirten Kılıç, "Nabi hoca, benden daha fazla kelime öğrendi. Nabi hoca, bizim hocamız. Kendisinden öğreneceğimiz çok şey var. Ben de bir kelime öğrendim; akademi. Futbolun da sessiz dilde bile ne kadar sesli bir iş olduğunu farkettik" ifadesini kullandı.
Kılıç, 2012-2013 ylıı eğitim döneminde 685 bin öğrencinin okul sporları faaliyetlerine katıldığınının bilgisini vererek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Geçen dönem 583 bin öğrenci okul sporlarına katılmıştı. Bu dönem, katılımda yüzde 20 artış mevcut. Önümüzde, Türkiye'de düzenlencek 20 Yaş Altı Dünya Kupası var. İstanbul da 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday. Okul sporları, olimpik ruhun okullara yayılması anlamında önemli. Üniversiteler Ligi'ni (ÜNİLİG) başlattığımızda da itirazlar oldu ama bunlara aldırış etmedik. Gençlerimizİn birbirlerini tanımaları lazım. Bakanlığımız, bu sürece büyük katkı vermeye devam edecek."
- "Değişimleri yeni nesillere aktarma konusunda başarısız"
Türkiye'de son dönemde yaşanan olayları onaylamadığını vurgulayan Kılıç, "Bu ülkenin genç enerjilerini sokaklarda ziyan edecek zamanımız yok" dedi.
Kılıç, Türkiye'nin artık yerli mili tankını üretebildiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Kendi milli piyada tüfeğini, milli savaş gemisini, insansız hava aracını ve uydusunu üretme aşamasına gelen bir Türkiye var. Ders kitaplarımız sıraların üzerinde. İlk etapta, gençlerimizin her birini tablet bilgisayarlarla buluşturmayı amaçlıyoruz. İkinci etapta ise kulandığımız bu teknolojileri üretebilen yazılımları ortaya çıkaran nesilleri yetiştirmeyi hedefliyoruz. 10 yılda yaşanan değişimleri yeni nesillere aktarma konusunda başarısız olduğumuza inanıyorum. Dünya görüşünüz ne olursa olsun, hayata bakış açılarınız ne olursa olsun, ortak değerlemiz 'tek vatan, tek bayarak, tek devlet ve tek millet."
- "Kavgaya değil, dosluğa ihtiyacımız var"
Ülkelerin büyüme rakamlarının dün açıklandığını hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti:
"Japonya'nın 2013 yılı ilk çeyreğinde büyüme hızı yüzde 0,6. AB üyesi üleklerin ortalama büyüme hızı yüzde 0,3. ABD'nin ortalam büyüme hızı yüzde 0,9 ve büyüme cetvelinin tepesinde yüzde 3'lük büyüme rakamıyla Türkiye var. 2023 yılında dünyanın en zengin, en kalkınmış 10 ülkesi arasında girme yarışında kaybedecek bir tek dakikamız yok, ziyan edecek bir tek kalorimiz yok, sokaktaki mücadelere ayıracağımız bir tek kuruş yok. Kavgaya değil, dostluğa çok daha fazla ihtiyacımız var."
- Okul sporlarına TV yayını
Spor Genel Müdürü (SGM) Mehmet Baykan ise Dünya Okul Sporları Federasyonunun gerçekleştiridiği 6 dünya şampiyonasının 4'ünün tamamlanıdığını dile getirerek, "Sporcularımızın başarıları 160 bin liranın üzerinde altınla ödüllendirlecek" diye konuştu.
MEB ile 3 Kasım 2011 tarihinde yaptıkları protokol gereği, okul sporları faaliyetlerinin Genel Müdürlük tarafından yürütüldüğüne işaret eden Baykan, "2012 ve 2013 yılında 600 binin üzerinde öğrencimiz, sportif etkinliklere katkı sağladı. Bakanlığımız, 2012 yılında 25 milyon lira okul sporlarına kaynak ayırdı. Okullarımızın katıldığı 6 bin müsabaka, 24 branş ve 81 ilde gerçekleştirildi" değerlendirmesinde bulundu.
Baykan, okul sporlarının önüzümdeki sezondan itibaren 5 yıl boyunca TV'den yayınlanacağını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, düzenlenen törenle dereceye giren okulların sporcularına Cumhuriyet altınlarını taktı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER