ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 22:33

''Okul Filistin halkından Türkiye'ye hatıra olacak''


Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine ilişkin, ''Sayın Erdoğan'ın özrü kabul etmesini destekliyoruz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın eşi Emine Abbas'ın düzenlediği yardım yemeğinde toplanan parayla yaptırılacak okulun protokolünü imzalamak üzere Van'a gelen Büyükelçi Maruf, Vali Münir Karaloğlu'nu ziyaret etti.

Daha sonra Vali Tahir Paşa Toplantı Salonu'na giden Karaloğlu ve Maruf, yapımı planlanan okulun protokolünü imzaladı.

Karaloğlu, yaptığı konuşmada, Filistin ile Türk halkının birbirini karşılıksız seven dost ülkeler olduğunu belirterek, ''Burada yapılacak okula belki de Filistin'in daha çok ihtiyacı var. Ancak karşılıksız sevmenin gereği bu okulu deprem sonrası Van'daki kardeşleri için yapıyorlar. Bu, iki ülke arasındaki derin bağlarını da göstermek açısından önemli. Okulun yapılması için emeği geçenlere teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
    
''Okul Filistin halkından Türkiye'ye hatıra olacak''
    
Maruf ise Van'da kendini evinde gibi hissettiğini, zor koşullarda olmalarına rağmen Van'ın yanında olmak istediklerini söyledi.

Filistin'in savaşta olması dolayısıyla herkesten yardım beklediğini vurgulayan Maruf, şöyle konuştu:

''Depremden sonra kardeşlerimizin yanında olmak istedik. Van'daki insanlar için Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Mahmut Abbas'ın eşi Emine Abbas yardım gecesi düzenledi. Bu okulun inşası için 835 bin lira toplandı. Bunu sayın Valiye takdim edeceğiz. Okula 'Filistin Okulu' adı verilecek. Okul Filistin halkından Van'a, Türkiye halkına bir hatıra olacak. Aynı zamanda sayın Abbas, okulun dış cephesini kaplamak üzere Filistin taşları gönderecek. Okulun dış cephesi bu taşlarla kaplanacak. Okul, eylül ayına kadar tamamlanacak.''
    
''Türkiye haklıydı''
    
Bir gazetecinin, ''İsrail'in, Türkiye'den özür dilemesini nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusunu Maruf, şöyle yanıtladı:

''Sayın Erdoğan ile sayın Abbas arasında bir telefon görüşmesi oldu. Görüşme Erdoğan, Netanyahu'dan özür telefonunu almadan önce yapıldı. Biz bu adımı destekledik. Türkiye bekledi, ısrar etti ve Mavi Marmara konusunda istediğini almayı başardı. Türkiye haklıydı, Türkiye için bir onur ve gurur meselesiydi. Barış sürecinde Türkiye'den daha fazla destek alacağımızı biliyoruz. Bu özür, Türkiye'nin Filistin halkına doğrudan yardım yapabilmesi için elini güçlendiriyor. Türkiye, Orta Doğu'da önemli rol oynamak istiyor. Bu rolü gereği Türkiye'nin bütün partilerle doğrudan güçlü bağlarının olması gerekiyor. Sayın Erdoğan'ın özrü kabul etmesini destekliyoruz.''

Büyükelçi Maruf, daha sonra okulun yapılacağı alanda incelemede bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER