ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 15:27

OKÜ’de uygulamalı mantar yetiştiriciliği kursu başladı


Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde (OKÜ) Uygulamalı Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu açıldı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (OKÜSEM) tarafından düzenlenen kursun ilk dersi Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Büyükalaca tarafından verildi.

Kurs süresince üretim teknikleri, toprak, mantarhane hazırlığı, kültürel bakım, bitki zararlıları, mücadele yöntemleri ve mantar yetiştiriciliği konularında bilgi verileceğini aktaran Prof. Dr. Büyükalaca, 4.sü düzenlenen kursa 30 kişinin katıldığını söyledi. Eğitimlerin bir ay süreceğini aktaran Büyükalaca, arazisi olmayan küçük alanlarda aile işletmeciliği şeklinde kursiyerlerin iş imkanı yakalayacaklarına dikkat çekti.

Büyükalaca, “Kurs sonunda verilecek sertifika sayesinde, Kadirli Kaymakamlığı’nın mantar yetiştiricileri için hazırladığı destekleme programından yararlanabilecek. Katılımcılara kültür mantarı üretim teknikleri, toprak, mantarhane hazırlığı, kültürel bakım, bitki zararlıları, mücadele yöntemleri ve mantar yetiştiriciliği konularında bilgi veriliyor. Kursiyerlerimiz, kültür mantarını ekip, hasadını yapabilinceye kadar burada hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitim görüyorlar. Yani yetiştiriciliğin bir ön çalışmasını yapmış oluyorlar. Bugüne kadar 100 kadar kursiyerimiz oldu. Bunlar içinden mantarhane kuranlar var.” diye konuştu.

Kursiyerleri gruplar halinde OKÜSEM mantarhanesini de gezdiren Prof. Dr. Saadet Büyükalaca, burada kursiyerlere uygulamalı olarak bilgi verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER