ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 15:25

Oktay Ekşi'den darbe itirafı

Oktay Ekşiden darbe itirafı

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na konuşan Oktay Ekşi'den askeri müdahaleler ile basın ve siyasiler üzerine dikkat çeken açıklamalar.


TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş'ın başkanlığında toplandı.

Komisyona bilgi veren Gazeteci Yazar, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, hayatı boyunca kendisine talimat verecek bir babayiğitle karşılaşmadığını, görevini yaptığını, bunun da bedelini ödediğini kaydetti.

Askerden, sivilden, kimseden talimat alarak gazetecilik yapmadığını ifade eden Ekşi, ''Bu, patronlar düzeyinde olmuş mudur, onu bilmiyorum'' dedi.

ABD'nin gizli ya da açık desteği olmadan Türkiye'de darbe yapmanın mümkün olmayacağını dile getiren Ekşi, ''Maalesef Türkiye'nin içinde ABD'nin eli fazlasıyla var'' diye konuştu.

Türkiye'nin darbeler konusunu tarihe gömdüğünü belirten Ekşi, bazı siyasilerin, darbecilere destek verdiğinin bilinen bir husus olduğunu kaydetti.

Türk siyasetçisinin, ''bağımsız ve tarafsız yargı gerçeğini'' kabul etmesinin hala mümkün olmadığını öne süren Ekşi, bağımsız ve tarafsız yargı konusunda, bugün, tüm zamanların en vahim döneminin yaşandığını savundu. Genel yargının enfekte olduğu bir dönemden geçildiğini savunan Oktay Ekşi, darbeler konusunda basının iyi bir imtihan vermediğini, bugün de darbe olsa tavrın bundan farklı olmayacağını söyledi. Ekşi, 'Üniversitelerin, tüccarın, esnafın, siyasetçinin tavrı farklı mı oluyor ki basından farklı bir tavır bekleyelim'' diye sordu.

Ekşi, bir yazısının anımsatılması üzerine, Merve Kavakçı'nın, Necmettin Erbakan tarafından provoke amaçlı getirildiğini belirterek, hala aynı kanaatte olduğunu söyledi.

Ekşi, ''27 Nisan'ın muhtırasının internete kadar düşmesinin darbeciliğin öldüğünü gösterdiğini'' kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER