ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:44

Öğretmenlerin empati yapması şart

Öğretmenlerin empati yapması şart


Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora, özel eğitime muhtaç çocukların başarılı olabilmesi için öğretmenlerin 'empati' yapması gerektiğini söyledi. Özel eğitim gören çocukların çok iyi anlaşılması halinde yaşanan birçok sorunun kolaylıkla çözülebileceğini kaydetti.

        MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen 'Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında Samsun’da 'Engelsiz Okul Modeli' bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Amisos Otel’de yapılan toplantıda, Türkiye’deki mevcut yasaların Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyumlu hale getirilmesi için proje kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verildi. Ayrıca projenin kalite güvence izleme ve değerlendirme kapsamındaki faaliyetleri yerinde gözlendi, yapılan eğitimlerle ilgili bilgiler aktarıldı. Ayrıca proje kapsamında planlanan çalışmalarla ilgili brifing verildi.

        İl Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri, Rehberlik Araştırma Merkezi yetkilileri, özel eğitim öğretmenleri, hizmet içi eğitimlerden sorumlu öğretmenler, okul aile birliği temsilcileri ve ailelerin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan il Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların iyi anlaşılması gerektiğinin altını çizdi. Bu çocukların anlaşılması halinde sorunların çözülebileceğini dile getiren Cora, “Bir olayı çözmek için onu çok iyi anlamak lazım. Bu özel eğitimdeki çocuklarımız bizi, biz de onları iyi anlamalıyız. Ancak bu şekilde yardımcı olabiliriz. Bunun içinde mutlaka empati yapmalıyız. Empati olmadan olmaz. Samsun ise bu konuda iyi durumda. ” şeklinde konuştu.

        Samsun Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Ali Cengiz Ciğerci ise yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı'na (BEP) değinen Ciğerci, çocukların bir üst sınıfa ve okula geçişlerinde bilgilendirilmelerinin, ailelerin çocuklarının eğitimine katılmasının önemine dikkat çekti.

        İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Tahsin Nas ise toplantıda pilot illerde gerçekleştirilen eğitici eğitimlerinde sertifikalarını alan öğretmenlerin sunumlarına da yer verileceğini bildirdi. Eğitmenlerin aldıkları eğitimin öğretmenler ve öğrencilerle iletişimde, ailelerle işbirliğinde oluşturduğu etkilere ilişkin deneyimlerini paylaşacaklarını söyleyen Nas, “Öğrencilerin okul öncesinden ilköğretime, ilköğretimden orta öğretime ve eğitim hayatından istihdama yapacakları geçiş sürecinde Engelsiz Okul Modeli’nin beklenen faydalarına ilişkin bilgiler de katılımcılarla paylaşılacak. Katılımcıların kaynaştırma eğitimine ilişkin sorularının ve yaşadıkları zorlukların tartışıldığı etkileşimli bir panel gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER