ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 16:39

Öğretmenlere ''otizm'' eğitimi verilecek


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca otizmli bireylerin ve ailelerinin toplumsal hayata daha fazla katılımlarını sağlamak için hayata geçirilecek ulusal eylem planı hazırlandı. Otizm konusundaki bilinç düzeyinin artırılması için anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğretmenlere konuyla ilgili farkındalık eğitimi verilmesi, otizmlilerin istihdamına yönelik ''iş koçluğu'' sisteminin oluşturulması hedefleniyor.
     İlgili bakanlıklar ile kurumlarla hazırlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da dün katıldığı ''İstihdamda Engel Yok'' programında ''bizzat takipçisi olacağını'' belirttiği planda, öncelikle toplumun tüm kesimlerinin otizm konusundaki farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda aile hekimlerine ve sağlık personeline otizmle ilgili temel bilgileri içeren hizmet içi eğitim verilecek. Anaokul, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğretmenler için farkındalık eğitimi düzenlenecek. 1-3 yaş grubunda çocuğu olan aileler için otizmle ilgili kitapçıklar ve broşürler hazırlanacak. Ayrıca özel eğitim, psikiyatri, nöroloji gibi alanlarda çalışan akademisyenlerle sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden ''bilimsel danışma kurulu'' oluşturulacak. Kurul, bakanlıklara konuyla ilgili çalışmalarda öncülük edecek.
     Planda erken tanı, müdahale ve izleme de önemli yer tutuyor. Bunun için ''otizmde tanı ve tedavi protokolü'' çalışması ve tanı konulanları izleme programlarının tamamlaması hedefleniyor.
    
     -Arama ve izleme çalışmaları zorunlu olacak-
    
     Otizm bozukluğuyla ilgili arama ve izleme çalışmalarının zorunlu hale getirilmesi istenen eylem planında ailelere yönelik çalışmalar da yer alıyor. Planda otizm tanısı almış çocuğu olan ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi, eğitilmesi ve yönlendirilmesiyle gerekli sosyal desteğin sağlanması amaçlanıyor. Bunun için sağlık kuruluşlarında otizm tanısı alan bireye sahip aileleri bilgilendirmek, onlara rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunmak için ''aile destek birimleri'' kurulacak.
     İlgili bakanlıklarla yapılacak çalışmalarda otizm tanısı konulmuş çocuğa sahip aileler yasal haklar, özel eğitim, iyileştirme, rehberlik, danışmanlık ve aile eğitimi konularında bilgilendirilecek. Ayrıca bu ailelerin gerekli sosyal desteği almaları sağlanacak.
    
     -Devamsızlık 40 güne çıkacak-
    
     Otizmli bireylerin eğitsel değerlendirmeleri ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması da plandaki bir diğer öncelikli konu oldu. Bu kapsamda kaynaştırma sınıflarındaki öğretmen ve öğrencileri otizm konusunda bilgilendirmeye yönelik mesajları içeren kısa filmler hazırlanacak. Kaynaştırma raporlarına rağmen kaynaştırma öğrencisinin kaydını almayan okul yönetimine yaptırım uygulayacak.
     Otizmli çocukların ağırlıklı olarak meslek liseleri ile güzel sanatlar ve spor liselerinde kaynaştırma uygulamasından yararlanmaları sağlanacak. Bu okulların müfredatları geliştirilecek, yetenek sınavları kaynaştırma raporları dikkate alınarak düzenlenecek. Devamsızlık sürelerinin de normal gelişim gösteren öğrencilerin iki katı olan 40 güne çıkarılması sağlanacak.
     Otizmli bireylerin çalışma hayatına katılmalarını sağlamaya yönelik de düzenlemeler yapılacak. Bu kapsamda korumalı iş yeri kurulmasına yönelik projeler desteklenecek. İşverenlere, otizmli bireylerin istihdam süreçlerine yönelik eğitim verilecek. Otizmli bireylerin istihdam sürecinde ''iş koçluğu'' sistemi oluşturulacak.
     Otizmlilerin eğitimlerinde nitelikli personel ihtiyacının karşılanması için yapılması planlanan çalışmalara da yer verilen planda, bu bireylerin ve ailelerinin sosyal güvenlik, sosyal yardım ve sosyal hizmet ile toplumsal yaşama katılımlarının sağlanması için çalışmalar da sıralandı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER