ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:26

Öğretmenlerden Silopi elektrik üretim tesislerine ziyaret

Öğretmenlerden Silopi elektrik üretim tesislerine ziyaret


Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Çalışkan beldesinde görev yapan öğretmenler, Silopi Elektrik Üretim Tesisleri'nde incelemelerde bulundu. Öğretmenler tesis hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Çalışkan Beldesi'nde bulunan öğretmenler, beldenin yakınlarında bulunan Silopi Elektrik Üretim Tesisleri'ni ziyaret ederek tesis de görev yapan Çinliler ile bir araya geldi. Öğretmenler belde de uzun zamandır görev yapmalarına rağmen ilk kez tesisleri gezme imkanını bulduklarını ifade etti.

Silopi Elektrik Üretim tesislerine ziyaret eden öğretmenlerden Sümeyra Çatalkaya, “Bilgilendirici oldu. Çocuklara santralin çevreyi çok kirletmediğini anlatma açısından.” dedi. Geziye katılan öğretmenlerden Gözde Pirin da şunları söyledi: “Buraya gelmeden önce ön yargılarım vardı. Geldik, gördük, bilinçlendirildik. Ön yargılarım kırıldı. Şuanda olumlu düşüncelerim var. Öğrencilerimizi de bu yönde bilinçlendireceğiz.”

Bir başka öğretmen Selma Gülnar, “Daha önce termik santrale karşı bir önyargım yoktu. Bunları daha Önce okudum. Ben Karadenizliyim. Karadeniz’de de yapılmak isteniyor. Aslında ihtiyacın karşılanması için farklı şeyler kullanılmadır. Bunun çevreye zarar verecek olursa getirmemek gerekiyor. Bununda Ciner grubu ceytaşın çok iyi baktığını düşünüyorum.” dedi.

Silopi Elektrik Üretim Tesisleri İdari İşler Müdürü Serdar Tarhan ise, “Çalışkan beldesindeki öğretmenleri tebrik santral hakkında bilinçlendirmek amacıyla toplandık. Arkadaşlarımızı gezdirerek termik santralimizin nerelere faydalı olduğunu çevreye ne kadar etkisi olup olmadığını gösterdik. Bu konuda bilgi vermekten çok mutluyuz. Dolayısıyla şirketimizin güneydoğuda yapmış olduğu yatırımların büyüklüğünü ve sosyal olarak ta fayda sağladığımızı anlattık. Buraya kadar geldikleri için kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Öğretmenler daha sonra tesis çalışanları hatıra fotoğrafı çekerek gezilerini tamamladılar. Termik santral yıllık olarak 900 milyon Kwh saat elektrik üretiyor. Tesisin 1400 çalışanı bulunuyor. Bunlardan 200’ün Çinli olduğu belirtildi. Santral ayrıca 1000 öğrenciye burs vererek 1 lise 2 ilköğretim okulu yaptırdı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER