ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 22:38

Öğretmenler sendikası sözleşmeli öğretmenleri yeniden greve çağırıyor


Almanya'da Öğretmenler Sendikası GEW sözleşmeli öğretmenleri bu ay ve önümüzdeki ay olmak üzere iki greve çağırdı. Yapılacak grevle Berlin Senatörlüğü’ne karşı baskı uygulamak isteyen GEW, Berlin Maliye Bakanı Ullrich Nußbaum’un uzlaşma görüşmelerine yanaşmadığını iddia ediyor. 24 Eylül ve 21 Ekim tarihlerinde sözleşmeli öğretmenler yine derslerden uzak kalacak.

Sözleşmeli öğretmenler aylık net maaşlarının memur meslektaşlarıyla eşit olmasını ve tarife gruplar halinde sınıflandırılması talep ediyor. Buna göre öğrenciler, önümüzdeki haftalarda muhtemel boş dersleri hesaba katmak zorunda kalacak.

Bu yıl içerisinde yaklaşık beş kez grev yapan öğretmenlerin geçtiğimiz eğitim yılındaki grevleri başarısız olmuştu. Sendika, eğitim bakanlığının tutumunu eleştirirken, taleplerin görmezden gelinişi ve öğretmenlerin sürekli şikâyetçi olarak algılanmasını çok aşağılayıcı bulunuyor. Okul müdürleri ve uzmanlar, bakanlığın ve sendikanın en kısa zamanda bir araya gelerek Berlinli öğretmenler hakkında ortak bir karara varmanın iyi olacağı görüşünde. Berlin’de an itibariyle mevcut olan 29 bin öğretmenin yaklaşık 9 bini sözleşmeli olarak görev yapıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER