ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 16:15

Öğretmenler artık kantinleri denetleyebilecek


Gıda Tarım ve Hayvancılık Van İl Müdürlüğü, Van merkez ve ilçelerindeki öğretmenlere gıda ve hijyen konularında bilgilendirme semineri verdi. Fen Bilgisi ve biyoloji öğretmenlerine verilen seminerle öğretmenler artık bulundukları okullarda sağlık denetimini yapabilecek.

Selahaddin Eyyubi Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen seminere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Van İl Müdürlüğü Fevzi Altuneri, Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Galip Durmuş, ve merkez ve ilçelerde görev yapan fen bilgisi ve biyoloji öğretmenleri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Müdür Altuneri, okullardaki hijyenin önemine değindi. 'Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği'nin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Altuneri bu kapsamda ilgili kesimlere yönelik eğitimlerin düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Altuneri, "Söz konusu eğitim il müdürlüğümüz gıda ve yem şubesinde görevli personellerimiz tarafından verilecektir. Kantinlerimizin hijyenik ortamlarda güvenilir hizmetler sunabilmesi için bu tür eğitimler önem arz etmektedir. Aynı şekilde çocuklarımızın daha hijyenik bir ortamda sağlıklı ürün alabilmeleri açısından eğitim veriliyor." dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Galip Durmuş da seminere olan ilginin düşük olmasından yakınarak, eğitime katılan öğretmenlere seminer sonunda sertifikaların verileceğini kaydetti.

Öğretmenlerin artık kantinlerde gördüğü olumsuz bir duruma müdahale edebileceğini anlatan Durmuş, çocukların hijyenik ortamlarda güvenilir gıda tüketmeleri için seminere gerekli önemin gösterilmesini istedi. Kantincinin öğretmen ile tartışmaya girme veya öğretmene bu konu hakkında herhangi bir tepki gösterme hakkının olmadığını anlatan Durmuş, bu tür durumlarda kendileriyle irtibata geçmelerini istedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ziraat Mühendisi Murat Kızıltaş tarafından güvenilir gıda ve hijyen konuları hakkında slayt sunum eşliğinde bilgiler sunuldu. Seminerin devamı şeklinde yarın da il genelinde kantini olan okulların kantincilerine yönelik eğitimlerin verileceği açıklandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER