ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 14:05

Öğrencinin hediyeliği lokum


Afyonkarahisar’da, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala lokum satışlarında patlama yaşanıyor. Geleneksel lezzetiyle hem tüketim, hem de hediye amaçlı tercih edilen lokumu daha çok öğrenciler tercih ediyor.

    Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) okuyan 40 bin öğrenci kentin ekonomik hayatına önemli katkı sağlıyor. Her bayram öncesi hareketlenen lokum satış yerleri bu dönemde de yine hareketlendi. Bayram tatilini fırsat bilen öğrenciler, yolculuk öncesinde Uzun Çarşı'da bulunan dükkanların önünde adeta kuyruk oluşturdu. Bayram öncesi aile ve akrabalarına Afyon lokumu alan Muhammed Ali Yıldız, lokuma çok rağbet olmasından dolayı bir saatlik bir bekleme sonrasında alabildiğini söyledi. Memlekete her gidişte mutlaka lokum aldığını ve aile olarak lokumu çok sevdiklerini belirten Yıldız, aile dışında akrabalarına hediye olarak götürdüğünü belirtti.

Reşit Demir de memleketi Gaziantep’e Afyon lokumu götürdüğünü söyledi. Kaymaklı, cevizli lokumu tercih ettiğini ifade eden Demir, "Afyonkarahisar bu işin merkezi. Öğrenci olup da memleketine lokum götürmeyen yoktur. Mutlaka az veya çok alıyoruz. Gerçekten insanlar ağız tadıyla tüketiyor, hediye ediyoruz. Öğrencilerin bu anlamda Afyon ekonomisine ciddi katkı sağladığını düşünüyorum.” dedi.

Uzun Çarşı'da bulunan İkbal Şekerleme Satış Müdürü Ahmet Önder, bayram öncesinde satışlarda ciddi hareketlilik olduğunu söyledi. Taleplere yetişmekte zorlandıklarını ifade eden Önder, gelen her 10 müşteriden 8’inin öğrenci olduğunu kaydetti. Bunun dışında Afyon’dan geçen yolcularında lokumu tercih ettiğini belirten Önder, kaymaklı, fıstıklı, şehzade lokumlarını tercih edildiğini ve satışların da yaklaşık yüzde 40 arttığını anlattı.

LOKUM ARTIK SOFRALARDA

Bayram öncesinde üretim miktarlarının önemli ölçüde arttığını ifade eden imalatçı Ahmet Akkent, lokumun artık sofraya kadar girdiğini söyledi. "Öğrenciler, misafirler ve yolda geçenler tarafından tercih ediliyor." diyen Akkent, son yıllarda tüketimin yanında hediyelik olarak da satışlarda artış olduğunu kaydetti. Akkent, "Bayram hediyesi olarak insanlar artık Afyon lokumunu götürüyor. Günlük üretim miktarı yaklaşık 40 tondur. Bayram öncesi satışların yüzde 40 civarında arttığını söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Afyonkarahisar’da aromalı, fıstıklı, fındıklı kaymaklı, cevizli, çifte kavrulmuştan üretilen 15’e yakın lokum çeşidi bulunuyor. Günlük üretilen bu lokumlar perakende olarak çeşidine göre 12 ile 22 lira arasında tüketiciye sunuluyor.

    LOKUM NASIL YAPILIYOR?
    
    Yapılan lokum çeşidine göre üretim esnasında uygulanan yöntemler de değişiklik gösteriyor. Genel olarak uygulanan lokum üretim işlemi ise şöyle: Öncelikle şeker bir kazanda nişasta ve su, sitrik asitle birlikte işlenerek kaynatılıyor. Ardından kazandan alınan yoğun karışım, çelikten yapılmış kalıplara dökülüyor. Kalıplara yerleştirilen ürün en az 12 saat oda koşullarında soğutularak dinlendiriliyor. Soğutulan ve dinlendirilen ürün elde edilmek istenen lokum çeşidine uygun çeşni maddeleriyle işleniyor. Kesimi yapılan lokum tüketilmeye hazır hale geliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER